Ahmet Ümit'in romanları üzerine bir inceleme
A study on Ahmet Ümit's novels
  1. Tez No: 590145
  2. Yazar: HACER GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ASLAN COBUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 503
Özet
Roman, tahkiye unsurlarının bir araya gelmesiyle oluşan edebî bir türdür. Bu unsurlar romanın iskeletini oluşturur ve konu, olay örgüsü, şahıs kadrosu, mekân, zaman, anlatıcı, bakış açısı olmadan meydana getirilen bir roman yapısı düşünülemez. Nitekim edebî eserler üzerine yapılan bu denli yapı incelemeleri, edebiyat alanında önemli bir yere sahiptir. Edebî hayatına 1980'lerde başlayan Ahmet Ümit, günümüzde çok okunan bir yazar olarak karşımıza çıkar. Bu bağlamda yayınlanan her romanının binlerce baskı sayısına sahip olması, farklı ülkelerde yirmiye kadar yabancı dile çevrilmesi, yazarın romanları hakkında bir çalışma yapmanın merakını ve gerekliliğini ortaya koymuştur. Ahmet Ümit'in romanları üzerine bütüncül bir inceleme çalışmasının yapılmamış olması bu boşluğun doldurulması için gereken çalışmanın tarafımızca yapılmasını gerekli kılmıştır. Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Ahmet Ümit'in on üç romanı tahkiye unsurları bakımından incelenmeye çalışıldı ve Ahmet Ümit'in edebiyat tarihindeki yerinin saptanması amaçlandı. Yapılan bu çalışma, sonradan yapılacak olan eser incelemelerine, gerek kaynakça gerek yöntem bakımından kılavuzluk edecektir.
Özet (Çeviri)
Novel is a literary genre composed of the elements of a narrative. A novel structure created without the subject, plot, characters, space, time, narrator and a perspective is not thinkable. Therefore, such structure studies on literary Works have an important place in literature. Ahmet Ümit, who started his literary life in the 1980's, is a widely read writer today. The fact that each of his novels published in this context has thousands of editions, translated into twenty foreign languages in different countries revealed the curiosity and necessity of doing a study about the novels of the author. The absence of a holistic study of Ahmet Ümit's novels made it necessary for us to carry out the required work to fill this gap. In this study which was prepared as a master thesis, thirteen novels of Ahmet Ümit is tried to be examined in terms of the elements of a narrative and it is aimed to determine Ahmet Ümit's place in the history of literature. This study will guide the future reviews of the literary works in terms of bibliography and method.