Tehlikeli madde lojistiğinde risk faktörlerinin değerlendirilerek depo yerinin seçimi
Selection of storage location by evaluating risk factors in hazardous material logistics
- Tez No: 590264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞENKAYAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Tehlikeli madde depolarında ürünlerin, lojistik faaliyetlerde doğru yer ve zamanda, istenilen şekilde bulunması hayati öneme sahiptir. Bu nedenle, seçimi yapılacak olan depo yerlerine ait alternatiflerin sayıca fazla olması istenmektedir. Alternatifler, tehlikeli maddelerin niteliğine uygun depolama yapılmasını sağlayan, lojistik açıdan en az maliyet sunan, emniyet ve güvenlikte en çok fayda sağlayan, tüm taşıma türlerinin bir arada kullanılmasını sağlayacak çok modlu ulaşıma imkan tanımalıdır. Tehlikeli madde depo yeri seçiminde çok sayıda niteliksel ve niceliksel kriterlerin olması, çok kriterli karar verme yöntemleriyle karar alınması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada öncelikle kriterler AHP yöntemiyle ağırlıklandırılmış, daha sonra tehlikeli madde depo yerlerinin değerlendirilmesinde TOPSIS ve WASPAS yöntemleri kullanılarak en uygun tehlikeli madde depo yeri belirlenmiştir. Önerilen modelin özel ve kamu kuruluşlarında, başta tehlikeli maddeler olmak üzere tüketilebilen ve tüketilemeyen diğer ürünlere ait depo yerlerinin seçiminde kullanılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is crucial to store hazardous materials in the right place, right time and in the desired way in logistics activities. That's the fundamental reason of multiple alternatives. Alternatives must allow multi-mode transportation to ensure storage in accordance with the nature of hazardous substances, with minimum logistic costs, maximum utilization and safety. Since there are many qualitative and quantitative criteria in the selection of hazardous materials storage location, multi criteria decision making model is proposed. In this study, initially the weights of criteria are calculated by AHP method. Then, in the evaluation of hazardous material storage areas, TOPSIS and WASPAS methods are used to select the most appropriate hazardous material storage location. It is considered that the proposed model can be projected for the selection of storage places in private and public institutions, especially for hazardous materials, which can be consumed and not consumed.