Meslek lisesi öğrencilerinin uzamsal düşünmelerinin incelenmesi
Analysis of spatial thought of vocational high school students
  1. Tez No: 590266
  2. Yazar: TUĞBA BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırma meslek lisesi öğrencilerinin uzamsal düşünmelerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda meslek lisesi öğrencilerinin müfredatında yer alan teknik resim dersleri incelenmiştir. İnceleme sonucunda üç boyutlu şekillerle ilgili uzamsal testlerden ve bu alanda yapılan çalışmalardan yaralanarak araştırma soruları oluşturulmuştur. Soruların bir kısmı Purdue Görselleştirme Testi'nden alınmış, bir kısmı diğer çalışmalarda uygulanan sorulardan oluşmuş, kalan kısmı da araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Alınan sorular gruplandırılarak çalışmanın daha düzenli ilerlemesi sağlanmıştır. Çalışma grubu olarak meslek lisesinde meslek bölümünden 4 öğrenci, anadolu lisesi grubundan 1 öğrenci ve 2 meslek öğretmeniyle mülakatlar yapılmıştır. Araştırma soruları bu 5 öğrenciye uygulandıktan sonra meslek öğretmenleriyle yapılan görüşmelerle araştırma verileri desteklenmiştir. Öğrenciler seçilirken akademik başarıları anlamında aralarında çok fark bulunmayan öğrenciler olmasına dikkat edilmiştir. Ayrıca elektrik- elektronik teknolojileri alanı ile tesisat ve iklimlendirme teknolojisi alanının aldığı teknik resim derslerinin benzerliği sebebiyle bu alandaki öğretmenlerden sadece biriyle görüşülmesi uygun görülmüştür. Diğer alan öğretmeni mobilya ve iç mekân tasarımı alanından seçilmiştir. Görüşmeler yapılırken karşılaşılan sorunların çözümü için ek görüşmeler inşa edilmiştir. Verilerin analizi için gömülü teori tekniklerinden olan açık kodlama, eksensel kodlama ve seçici kodlama kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken uzamsal düşünme kategorisine ait alt kategoriler belirlenmiş olup, bu alt kategorilere ait boyutlar ele alınarak incelemeler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre teknik resim derslerinin uzamsal düşünmeyi olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırma sonuçlarına meslek alanları bazında bakılırsa mobilya ve iç mekân tasarımı alanından seçilen öğrencilerin uzamsal düşünmelerinin diğer bölüm öğrencilerine göre daha iyi olduğu sonucu elde edilmiştir. Diğer lise grubundaki öğrencinin bulguları incelendiğinde üç boyutlu şekillerin perspektif çizimleri konusunda meslek alanındaki öğrencilerin sonuçlarıyla karşılaştırıldığında anlamlı bir fark oluştuğu görülmüştür. Bu farkın meslek lisesi öğrencilerinin lehine olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate spatial thinking of vocational high school students. In this context, technical drawing courses in the curriculum of vocational high school students were examined. As a result of the study, research questions were created by using the spatial tests and the studies conducted in this field. Some of the questions were taken from the Purdue Visualization Test, some of them consisted of the questions applied in other studies, and the rest were formed by the researcher. The questions were grouped and the study progressed more regularly. As a working group, interviews were conducted with 4 students from the vocational high school, 1 student from the other high school group (Anatolian high school) and 2 vocational teachers. After the research questions were applied to these 5 students, research data were supported by interviews with vocational teachers. While selecting students, attention was paid to the fact that there were not many differences between them in terms of academic achievement. In addition, due to the similarity of the technical drawing courses taken in the field of electrical-electronic technologies and plumbing and air-conditioning technology, it was deemed appropriate to interview only one of the teachers in this field. The other field teacher was selected from the field of furniture and interior design. Additional interviews were built to solve the problems encountered during the interviews. For the analysis of the data, open coding, axial coding and selective coding were used. While analyzing the data, subcategories of spatial thinking category were determined, and the dimensions of these subcategories were examined and examined. According to the results, it was concluded that technical drawing lessons had a positive effect on spatial thinking. In addition, according to the research results, it was found that the spatial thinking of the students selected from the field of furniture and interior design was better than the other department students. When the findings of the students in the other high school group were examined, it was seen that there was a significant difference in perspective drawings of three-dimensional shapes when compared with the results of the students in the profession. It was concluded that this difference is in favor of vocational high school students.