Türkiye'de enflasyonun vergi gelirleri üzerindeki etkisi(1990-2018)
Impact on inflation in Turkey tax revenues's(1990-2018)
- Tez No: 590324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÇONDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Fiyatlar genel düzeyinde sürekli ve hissedilebilir bir artış olarak tanımlanan enflasyon, genellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde istikrarsızlık hallerinden biri olarak başı çekmektedir. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası yıllarda ve 1970'lerle birlikte günümüz birçok ekonominin mücadele etmek zorunda kaldığı bir sorun haline gelmiştir. Ülkelerde yaşanan ve sürekli artan enflasyon oranları birçok değişkenle ilişkilendirilmiş olsa da bunlardan en önemlisi vergi gelirleri ile ilişkilendirilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda enflasyonun vergi gelirleri üzerindeki olumsuz etkileri ortaya koyulmuştur. Gelişmekte olan statüsünde olan Türkiye ekonomisinde devletin vergi toplamasının asıl amacı yapacağı kamu harcamaları için kaynak oluşturmaktır. Ancak toplanan bu vergiler ekonomide yaşanan enflasyon sebebiyle olumsuz etkilenmektedir. Türkiye ekonomisi için özellikle verginin hesaplanıp hazinenin kasasına girmesi arasındaki zaman gecikmeleri ve konjonktürel dalgalanmalara karşı ayak uyduramayan yani esnek olmayan vergi sistemleri nedeniyle enflasyon vergi gelirleri üzerinden olumsuz etkiler meydana getirmektedir. Çalışmada Türkiye'deki enflasyon oranlarının vergi gelirleri üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Enflasyon, Vergi, Vergi Gelirleri, Esneklik, Gecikme
Özet (Çeviri)
Inflation, defined as a continuous and sensible increase in prices at the general level, is often one of the instability of the economies of less developed and developing countries. Especially in the years after the Second World War and with the 1970s, it has become a problem that many economies today have to fight. Even though inflation rates in countries have been associated with many variables, the most important one is related to tax revenues. As a result of the researches, negative effects of inflation on tax revenues have been revealed. The main aim of developing the state's tax collection will be made in the status of Turkey's economy, which is to create resources for public spending. However, these taxes are adversely affected by the inflation in the economy for Turkey's economy cannot keep up, especially against cyclical fluctuations and time delays between the calculated tax into the coffers of the treasury of the tax system so inflexible negative impact on inflation due to tax revenues constitute. Studies also reveal that the effects of inflation on tax revenues in Turkey. KEYWORDS: Inflation, Tax, Tax Revenues, Flexibility, Delay