Engelli politikalarında sivil toplum kuruluşlarının rolü: KKTC örneği
The role of non-governmental organizations in the policies of disabled: Example of Turkish republic of Northern Cyprus (TRNC)
- Tez No: 590354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Engellilik dünyada bir milyardan fazla insanın yaşadığı günümüzde sadece sağlık sorunun olmanın ötesinde insan hakları sorunu olarak görülen bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum engelliliğin toplumsal bir sorun olarak algılanmasını sağlamaktadır. Günümüz demokratik toplumlarından toplumsal sorunların çözümünde sorundan etkilenen kişi ve kurumlar da rol oynamaktadır. Bu kurumların başında sivil toplum kuruluşları gelmektedir. Bu çalışmanın amacı KKTC'de engellilere yönelik geliştirilen politikalarda sivil toplum kuruluşlarının etkinliğini ölçmektir. Çalışma nitel görüşme şeklinde gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler KKTC de yer alan belediyeler, bakanlıklar ve engelli sivil toplum kuruluşları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında KKTC'de engellilere yönelik faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının engelli politikalarının belirlenmesindeki rolü incelenmiştir. Araştırma sonucunda KKTC'de faaliyet gösteren engelli sivil toplum kuruluşlarının süreçte etkin olduğu fakat hükümetlerin istikrarsızlığı nedeniyle tam başarı sağlayamadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Disability appears nowadays rather being a health problem than seen as a human right problem that experienced by more than 1 billion people. This situation makes the disability perceived as a social problem. In today's democratic societies, people and also institutions, affected by the problem, play a role while solving the social problems. Non-govermental organizations are in the first place of all the institutions that mentioned. Aim of this study is to determine the effectiveness of non-govermental organizations taking place in the policies developed for the disabled in the Turkish Republic of Northern Cyprus(TRNC). This study was conducted as a qualitative interview. The interviews were conducted with the municipalities, ministries and non-governmental organizations of the disabled in TRNC. The role of non-govermantal organizations, operating in TRNC, while determining the policies of disabled is examined in this research. As a result of the research, it was found that non-governmental organizations of disabled, operating in the TRNC, is effective but they could not have a full success due to instability of the governments.,