Ruhsal-duygusal engelli bireylerin istihdamına yönelik bütüncül bir değerlendirme
A holistic assessment for the employment of individuals with mentally-emotionally disabilities
  1. Tez No: 975071
  2. Yazar: MUSTAFA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sosyal Hizmet, Labour Economics and Industrial Relations, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında, ruhsal-duygusal engelli istihdamında var olan sistemin mevcut durumu değerlendirilerek, ruhsal-duygusal engelli birey ve ailesi, alanda çalışan meslek elemanları, işverenler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının ruhsal-duygusal engelli istihdamına ilişkin görüşlerinin derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda da ruhsal-duygusal engellilerin istihdamında ihtiyaçları ön plana alan kapsamlı politikaların sunulması ve uygulama önerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda Ankara, Bolu, Elazığ ve İstanbul illerinde ikamet eden 37 ruhsal-duygusal engelli, 8 ruhsal-duygusal engelli birey ailesi, 18 meslek elemanı, 8 sivil toplum kuruluşu üyesi, 6 işveren ve işveren temsilcisinden veriler toplanmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanan bu çalışmada, katılımcıların isteğine bağlı olarak ses kaydı veya araştırmacı tarafından not alınarak yarı yapılandırılmış görüşme formları aracığıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ses kayıtları ve alınan notlar öncelikle metne aktarılmış, sonrasında MAXQDA 2024 paket programı kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda veriler istihdam sürecindeki zorluklar ve etkileri, istihdamda paydaşların rolü ve gereksinimleri, istihdama yönelik mevcut durum, politikalar ve iyileştirmeler olarak 3 temaya ayrılmıştır. Araştırmanın bulguları ile istihdamın ruhsal-duygusal engelli birey için hayati bir öneme sahip olduğu, kurumlar arası iletişimin koordinasyonun yetersiz olduğu, damgalamanın çok katmanlı bir yapıya sahip olduğu, destek sistemlerinin yeterince çalışmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda ruhsal-duygusal engellilerin istihdamı bağlamında ruhsal-duygusal engellilerin paydaşlarına ve politika üreticilere yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the existing system in the employment of individuals with mentally-emotionally disabilities was evaluated, aiming to conduct an in-depth examination of the perspectives of individuals with mentally-emotionally disabilities and their families, professionals working in the field, employers, and relevant non-governmental organizations regarding their employment. Based on the obtained data, the study also aimed to present comprehensive policies prioritizing the needs of individuals with mentally-emotionally disabilities in employment and to develop practical recommendations. In this context, data were collected from 37 individuals with mentally-emotionally disabilities, 8 family members of such individuals, 18 professionals, 8 representatives of non-governmental organizations, and 6 employers or employer representatives residing in the provinces of Ankara, Bolu, Elazığ and Istanbul. This qualitative research study utilized semi-structured interview forms, conducting in-depth interviews either through audio recordings (based on participant preference) or researcher notes. The audio recordings and notes were first transcribed and then subjected to content analysis using the MAXQDA 2024 software package. As a result of the analysis, the data were categorized into three main themes: challenges and impacts in the employment process, the role and needs of stakeholders in employment, and the current state of employment, policies, and potential improvements. The findings of this research have concluded that employment has vital importance for individuals with mentally-emotionally disabilities, that the communication and coordination between institutions is very limited, that stigmatization has a multi-layered structure, and that support systems do not function fully. In line with the results obtained from the research, recommendations have been included regarding the stakeholders of individuals with mental-emotional disabilities and policy makers in the context of the employment of individuals with mentally-emotional disabilities.