Ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri derslerindeki bilgilerini günlük yaşama uyarlama düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
A study on secondary school students' levels of adapting the knowledge in science lessons to daily life in terms of various variables
  1. Tez No: 590477
  2. Yazar: ZEYNEP ÜÇEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerinin fen bilimleri dersi ''Yaşamımızdaki Elektrik'' ünitesinde öğrendikleri bilgileri günlük hayata uyarlama düzeylerinin,öğrencilerin bilimsel tutumları, problem çözme becerileri ve cinsiyetleri ile ilişkisinin incelenmesidir.Araştırmada nicel araştırma yöntemi ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır.Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bulunan devlet okullarında 8. sınıfta öğrenim görmekte olan 152 kız ve 148 erkek olmak üzere toplamda 300 oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemi tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiştir.Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan ''Günlük Yaşama Uyarlama Ölçeği'', Moore ile Foy(1997) tarafından geliştirilen ''Bilimsel Tutum Ölçeği'', Heppner ve Petersen(1982) tarafından geliştirilen ''Problem Çözme Envanteri'' kullanılmştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the relationship between middle school students level of adaptation of their knowledge they learn in an“electricity in our life”unit to daily life,attitudes towards science and their genders. Quantitative research method and relational screening model was used for the research. The samples of study composed of 300 8th grade students (148 boys and 152 girls) who study in 3 different middle schools in Ankara in the 2018-2019 Academic year.Samples were chosen by random sampling method. In the research was used daily life adaptation scale which developed by the researcher, the scientific attitude inventory that developed by Moore and Foy in 1997 and problem-solving inventory developed by Heppner and Petersen in 1982. The statistical package software was used for data analysis. The Cronbach alpha reliability coefficients of the scales were calculated as = ,88 for the daily life scale, = ,85 for the Problem-Solving Inventory, and = ,71 for the Scientific Attitude Scale.Analyses in research show that there is a statistically significant difference (p,05) and association with daily life.