Ortaokul öğrencilerinin fen öğrenme motivasyonları ile üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between secondary school students' science learning motivation and metacognitive awareness
- Tez No: 727541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM KILIÇ MOCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Fen derslerinin motivasyon ve üstbilişsel farkındalık için etkili bir öğrenme ortamına zemin hazırlaması gerekçesi ile yapılan bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ile üstbilişsel farkındalıklarının fen eğitimi odağında çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Sakarya ili merkez ilçesinde 2020-2021 öğretim yılında dört farklı ortaokulda öğrenimlerini sürdüren toplam 637 öğrenci katılmıştır. Araştırmada yer alan öğrencilerin fen öğrenme motivasyonlarını belirlemek için 'Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği' ve üstbilişsel farkındalıklarını belirlemek için 'Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği B formu' kullanılmıştır. Ayrıca demografik özelliklerine ilişkin verilerin toplanması için 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda öğrencilerin fen öğrenme motivasyonlarının cinsiyet, deney yapma durumu, fen projesine katılım durumu, fen bilimlerini günlük yaşamda kullanma durumu, sınıf düzeyi ve fen dersi not ortalamasına göre anlamlı olarak değiştiği; üstbilişsel farkındalıklarının deney yapma durumu, fen projesine katılım, fen bilimlerini günlük yaşamda kullanma ve fen dersi not ortalamasına göre anlamlı olarak değiştiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ile üstbilişsel farkındalıkları arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarının ve üstbilişsel farkındalıklarının gelişmesine imkan sağlayan fen derslerinde öğretmenlerin, öğrenme ortamlarını gerek yöntem ve tekniklerle gerek etkinlik ve materyallerle çeşitlendirmelerinin önemli katkıları olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted with the reason that science lessons pave the way for an effective learning environment for motivation and metacognitive awareness, it was aimed to determine the relationship between secondary school students' science learning motivation and their metacognitive awareness, and to examine students' science learning motivation and metacognitive awareness in terms of various variables in the focus of science education. A total of 637 students who continue their education in four different secondary schools in the central district of Sakarya province in the 2020-2021 academic year participated in the research. The 'Science Learning Motivation Scale' was used to determine the science learning motivation of the students participating in the study, and the 'Metacognitive Awareness Scale B form' was used to determine their metacognitive awareness. In addition, a 'Personal Information Form' was used to collect data on demographic characteristics. As a result of the data analysis, it was found that students' science learning motivation changed significantly according to gender, experimentation status, participation in science projects, use of science knowledge in daily life, grade level and science course grade point average; and their metacognitive awareness was also signifacntly effected from experimenting, participation in science projects, use of science knowledge in daily life and the grade point average of the course. Therewithal, it was determined that there was a moderately positive and significant relationship between secondary school students' science learning motivation and their metacognitive awareness. It is thought that teachers' diversification of learning environments with methods and techniques as well as activities and materials will make important contributions in science lessons that allow students to develop their motivation and metacognitive awareness.