Küreselleşen dünyada göç olgusunun Türkiye ekonomisine sosyoekonomik etkileri; Manisa ili Suriyeli göçmenler örneği
Turkey of the globalized economy in the world socioeconomic impact of migration; Example of Syrian migrants in Manisa province
  1. Tez No: 590540
  2. Yazar: DİLAY KINAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşmenin ekonomik, kültürel, siyasal ve toplumsal sonuçları doğrultusunda göç ve emek kavramları bireylerin yaşamlarını evrilleştiren öncü konular arasında yer almaktadır. Toplumsal yapının değişim göstergeleri arasında yer alan göç olgusu, gerçekleşme amacına göre ülkeleri olumlu veya olumsuz etkileyen unsurlardan birisidir. Türkiye, jeopolitik konumu gereği Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan bir köprü görevi görmektedir. Bu bağlayıcı unsuru ile sürekli olarak bireysel, kitlesel hatta örgütsel göçlere ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti izlediği göç politikaları ve sahip olduğu haklar gereğince kuruluş tarihinden bu yana ülkesine sığınanlara güvenilir ülke izlenimi vermektedir. Arap baharı etkisiyle 2011 yılından bu yana süregelen Suriye göçü neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan bir hareket haline gelmiştir. Başta geçici ve bireysel göçlerle başlayan bu hareketlenme, zamanla yerini süresiz ve kitleler halinde oluşan bir yapıya çevirmiştir. Bu çalışma ile Türkiye'de yeni bir kozmik yapının oluşumuna neden olan Suriye göçünün etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 2011 ve 2019 yılları arası oluşan Suriye göçünün sosyoekonomik verileri değerlendirilmiştir. Örnek Olay çalışması ile yapılan anket sonuçlarından yola çıkılarak kodlama tekniği kullanılmış, Manisa ilinde bulunan Suriyeli göçmenlerin durum değerlemesi ile yaşadıkları değişim, etki ve katkı süreçleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Through the economic, cultural, political and social outcomes of globalization, the concepts of migration and labor are among the leading issues that evolve individuals' lives. Migration phenomenon, which is one of the indicators of social structure change, is one of the factors that affect countries positively or negatively according to the purpose of realization. Because of geopolitical situation, Turkey is the place which has duty of connecting Asia and Europe like bridge. With this connection, Turkey constantly hosts individual, mass migration and even organizational migrations. According to the owned rights and immigration policies, Republic of Turkey gives trusted country impression to every immigrant since established date. The Syrian migration since 2011 under the influence of the Arab Spring has become a movement that has affected almost the entire world. This movement, which started with temporary and individual migrations in the beginning, has changed its place to limitless and structure of unified migrations. In this study, Syria migration that causes a new cosmic structure in Turkey were examined. Socio-economic data of Syria migration between 2011 and 2019 were evaluated in this study. Case study based on the results of the survey using coding technique and contribution processes of the Syrian migrants in Manisa province were examined in this study.