Arnavud gazetesinin (1909-1912) transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of the Arnavud newspaper (1909-1912)
- Tez No: 590551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFKAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 566
Özet
1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, sonuçları itibariyle diğer Balkan milletleri gibi Arnavutlar için de dönüm noktası olmuştur. Savaştan ağır bir yenilgiyle ayrılan Osmanlı Devleti'nin Ayastefanos ve Berlin Antlaşmalarında yaşadığı çaresizlik, Arnavutlarda Osmanlı Devleti'nin kendilerini artık koruyamayacağı düşüncesini oluşturmuştur. Yaşanan gelişmeler, amansız düşmanları olan Sırplar, Karadağlılar ve Yunanlılara karşı topraklarını ve varlıklarını korumak isteyen Arnavutlar için milli bilincin oluşturulmasını zaruri hale getirmiştir. Bu dönemde yetişen birçok Arnavut aydın gibi Arnavud gazetesinin kurucusu Derviş Hima'da Osmanlı kimliğine sahip çıkmakla birlikte Arnavut etnik kökenini ön plana çıkartmış, hem basın yayın faaliyetleri hem de teşkilatçılığıyla Arnavut milli bilincinin oluşması yönünde çalışmalar yapmıştır. II. Meşrutiyet'in ilanıyla birlikte Arnavutların Osmanlı yönetimine olan bağlılığının zayıfladığı görülmektedir. Resneli Niyazi'yi büyük ölçüde destekledikleri için hürriyette pay sahibi olduklarını düşünen ve bu doğrultuda beklentileri olan Arnavutlar, Sultan Abdülhamid döneminde onları hoş tutmak adına verilen bazı imtiyazları da Meşrutiyet'le birlikte kaybedince büyük hayal kırıklığına uğramışlardır. Bunun yanında Arnavutça eğitim ve alfabe meselesindeki beklentiler Osmanlılık fikrine zarar vereceği gerekçesiyle karşılıksız kalınca Arnavutların Osmanlı yönetimi ters düşmesi kaçınılmaz olmuş ve bu durum peş peşe gelen isyanlarla kendini göstermiştir. Bu çalışmada II. Meşrutiyet'in ilanından sonra İstanbul'da haftalık olarak çıkarılan Arnavud gazetesinin (1909-1912) transkripsiyonu yapılmış, transkript edilen metinlerden faydalanmak suretiyle gazetenin yayın politikası incelenmiş, dönemin tarihine gazetenin perspektifinden bakılmıştır. Gazetenin sosyal ve siyasi konularını ele alış biçimi ve Arnavutluk'un sorunlarına bakış açısı bu çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The outcome of the Russo-Turkish War of 1877–78 was a crossroad for all Balkan nations as well as for the Albanians. The fact that the war ended up with the defeat of the Ottoman Empire and the despetate circumstances of the State following the Berlin Treaty and Treaty of San Stephano formed the belief in Albaniand that they no longer could be protected by the Ottoman State. The dire situation and Albanians' wanting to protect their land and their very existence against their merciless enemies; Sırbians, Greeks and Montenegrins required Albanian public develop nationalistic feelings. Just like many Albanian intellectuals, Dervish Hima, the founder of Arnavud newspaper also featured Albanian ethnic nationalism while still claiming a stake on his Ottoman identity. He worked towards constituing nationalism by his organisational skills and his media activities. With the declaration of the second constitutionalist period, the bond Albanians once felt to the Ottoman State had loosened. The Albanians who supported Ahmed Niyazi Bey of the Resne area to a great extent and who had expectations from the government due to their contribution in liberty were now becoming greatly disillusioned when the grants that were given to them by Sultan Abdülhamid were no longer available with the new constitutional period. Furthermore, the expectations of education in Albanian language all proved to be in vain, because of the fear of damage it may cause to Ottomanism. This disappointment caused riots following one another. With this study, you will find the transcription of the Arnavud newspaper (1909-1912). Based on these texts the publishing policy of the newspaper has been examined and the study has the perspective of the era in accordance with the viewpoint of the newspaper. The approach of the newspaper towards the social and political issues and its perspectives to the problems of Albania are the focus point of this study