Spor Genel Müdürlüğünün stratejik planlarında engellilere yönelik amaç ve hedeflerin incelenmesi ve engelli sporcuların gerçekleşme düzeylerine ilişkin görüşleri
Research of goals and targets for disabled persons in strategic plans of the Ministry of Youth and Sports General Directorate' and perceptions of disabled athletes for the realisation levels
  1. Tez No: 590553
  2. Yazar: MERYEM AVCU KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN BİLİR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Spor, İşletme, Public Administration, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü stratejik yönetim ve stratejik planlama konusunda yürüttüğü çalışmaları gözler önüne sererek engelli sporculara olan bakış açısı ve stratejik planlarda engelli sporculara ne kadar yer verilmiş yapılan çalışmaların ne kadarı olumlu yönde sonuçlandırılmış ve engellilerin mevzuattaki hakları ne derecede ön planda tutulmuş, stratejik planlarda oluşturulan amaç ve hedeflerin gerçekleşme düzeyleri ile engelli sporcuların algıları ölçülecektir. Bu çalışmanın bir diğer önemi ise Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü stratejik plan nasıl hazırlanır, hangi aşamalardan geçerek ne tür çalışmalar yürütülür sorularına cevap oluşturucu nitelikte olmasıdır. Bu çalışmanın yerli literatüre sağlayacağı fayda açıktır. Saptanan bu eksikliği gidermek, araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Ayrıca bu alanda yapılacak olan çalışmalara da olumlu katkılarda bulunulması hedeflenmektedir. Buradan yola çıkılarak, hazırlanacak bu çalışmanın ilgili literatür açısından önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study reflects the perspective and the amount that how much the disabled people are included in strategic plans of the o General Directorate Youth and Sports General Directorate's strategic management and strategic planning by showing how much the disabled athletes are taking place in plans, how much work has been ended in a favourable way for the disabled people, how much the rights of the persons with disabilities in the regulations are considered, the realization levels of the goals and objectives created in the strategic plans and the perceptions of the disabled athletes will be measured. Another important aspect of this study is being an answer to the questions how to prepare a strategic plan in the Ministry of Youth and Sports, and what stages of studies are carried out. The benefit of this study to the domestic literature is obvious. The main purpose of this research is to overcome this deficiency. Also, it is aimed to make positive contributions to the works to be done in this area. From this point of view, it is thought that this study is important for the related literature.