Talep yönetiminin tedarik zinciri performansı üzerine etkisi ve işletmelerde veri yönetiminin bu süreçteki önemi: İstanbul ilinde bir araştırma
The effect of demand management on the supply chain performance and the importance of data management in business in this process: A research in İstanbul
- Tez No: 590562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN YOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz ekonomisinde rekabetin sonucunu; işletmelerin bireysel performansları değil, bu işletmelerin içinde bulunduğu genel tedarik zinciri performansı belirlemektedir. Bu bağlamda işletmeler, başarıyı devamlı hale getirmek için tedarik zincirleri performanslarında sürekli iyileştirmeler gerçekleştirmelidir. Son zamanlarda, talep yönetimi işletmeler müşterileri ile olan ilişkilerini yönetmeleri bakımından giderek önemi artan bir konu olarak gündeme gelmektedir. Günden güne popülerleşen bu kavramın tedarik zinciri performansına önemli oranda etkisi olduğu birçok araştırmacı tarafından kabul görmektedir. Bu araştırmada; talep yönetiminin, tedarik zinciri performansına etkisi olup olmadığını ve bunun işletmelerde veri yönetimi süreçleri sonucuna göre değişip değişmediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Anketler, veri yönetimi yapan 199 ve veri yönetimi yapmayan 108 katılımcıya uygulanabilmiştir. Yapılan analizlerde veri analizi uygulayan işletmeler ile veri analizi uygulamayan işletmelerin talep yönetimi süreçlerinin tedarik zinciri performansı üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The result of competition in today's economy; is depends to overall supply chain performances, not individual company performances. In this context, companies should make continuous improvements in their supply chain performance in order to ensure success. Recently, demand management has become an increasingly important issue for businesses to manage their relationships with their customers. It is accepted by many researchers that this concept, which has become popular day by day, has a significant impact on supply chain performance. In this study; It is aimed to investigate whether demand management has an effect on supply chain performance and whether it changes according to the results of data management processes in companies. Survey method was used in the research. The questionnaires were applied to 199 participants who apply data management and 108 participants who did not. In the analyzes; the effect of demand management processes on supply chain performance was examined on firms performing data analysis and firms not performing data analysis.