Synchronous collaborative practices in the organization of word searches in computer-mediated collaborative writing tasks
Bilgisayar aracılı işbirlikçi yazma etkinliklerinde kelime aramalarının organizasyonundaki işbirlikçi senkron uygulamalar
- Tez No: 817251
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA ÜSTÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilgisayar aracılı iletişim uzun zamandır popüler bir araştırma ilgi alanı olmuştur. Başlık çoğunlukla metin tabanlı etkileşimi kapsar ve bilgisayar aracılı iletişim sınırlarında sözlü etkileşimi araştıran çalışmaların sayısı azdır. Buna ek olarak, işbirlikçi yazma etkinliklerinin tamamlanması sırasındaki etkileşimler, çevrimiçi olarak yürütülüyorsa çoğunlukla metin tabanlıdır. Öte yandan, kompozisyonun oluşturulması sırasında etkileşimler sözlüyse, bunlar yüz yüze ortamlarda gerçekleştirilen kayıtlardan gelmektedir. Literatürdeki bu boşluktan yola çıkarak, bu çalışma, üniversite lisans öğrencilerinin sözlü etkileşimlerini çevrimiçi işbirlikçi yazma etkinliklerini üstlenirken incelemeyi amaçlamaktadır. Dört kişilik öğrenciler rastgele gruplandılar, DIGITASK platformu üzerinden yazma etkinliklerini tamamladılar ve Zoom video konferans aracı olarak kullanıldı. Buna göre, öğrencilerin etkileşimlerini analiz etmek için Konuşma Çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır. Mikro-analitik düzey araştırmalar öğrencilerin kompozisyonlarını oluştururken sıklıkla kelime arama dizileriyle meşgul olduklarını göstermiştir. Analizlerden sonra, soru sorma, konuşma tedirginlikleri, uygun dil kullanımı kontrolü ve bedensel kaynaklar olmak üzere dört tür kelime arama başlatması belirlenmiştir. Soru kiplerinin kullanımı ve tereddüt ve uzatma gibi konuşma tedirginliklerinin kullanımı mevcut kelime arama literatürüne uygun olmakla birlikte, uygun dil kullanımı kontrolü için kelime araştırması başlatma üzerine olan bulgular farklı bir bakış açısı sağlayacaktır. Ayrıca, aramanın başlangıcında bedensel eylemler, öğrencilerin kelime aramayla meşgul olduklarını göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin kullandıkları kelimelerin daha iyi alternatiflerini tartışırken veya kelimelerin anlamlarını kontrol ederken çevrimiçi araçlara başvurdukları sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular ayrıca etkinliğin işbirlikçi doğası hakkında bazı içgörüler ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, bu çalışma bir yazma etkinliğinin çevrimiçi etkileşimleri sırasında kelime aramaları üzerine çıkarımlar sağlar ve kelime arama çalışmaları için olası yönleri tartışır.
Özet (Çeviri)
Computer-mediated communication has long been a popular research interest. The title mostly covers text-based interaction and the number of studies investigating spoken interaction on Computer-mediated communication borders is scarce. In addition to this, interactions during the completion of collaborative writing tasks are mostly text-based if it is conducted online. On the other hand, if the interactions are spoken during the composition of essay, these come from recordings which are carried out in face-to-face environments. Departing from this gap in literature, this study aims to investigate the spoken interaction of undergraduate university students while they are undertaking online collaborative writing tasks. Students of four were randomly grouped, completed their writing tasks through DIGITASK platform and Zoom was used as the videoconferencing tool. Accordingly, Conversation Analysis methodology was used to analyze students' interactions. Micro-analytic level of investigations illustrated that students are frequently engaged in word search sequences while they are composing their essays. After the analyses, four types of word search initiation were identified as asking questions, speech perturbations, checking register and embodied sources. While the use of interrogatives and speech perturbations like hesitations and elongations are in line with current word search literature, findings on initiating a word search for checking register will provide a different perspective. Also, embodied actions at the onset of the search indicated that students are engaged in word searches. It is also concluded that students resort to online tools when they discuss better alternatives to the words they use or check the meanings of the words. Findings also revealed some insights about the collaborative nature of the task. Therefore, this study provides implications on word searches during online interactions of a writing task and discusses possible directions for word searches.