Üniversite öğrencilerinin benlik saygıları üzerinde kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of anxiety levels on the self-esteem of university students
  1. Tez No: 590583
  2. Yazar: MUSTAFA GÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, üniversite öğrencilerinin benlik saygıları ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmeyi ve bu düzeylerin bazı sosyo-demografik değişkenlere göre anlamlı farklılaşma gösterip göstermediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla 18 yaş üzeri 374 üniversite öğrencisine“Sosyo-demografik Bilgi Formu”,“Spielberg Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”ve“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin kaygı düzeyinin ortalama 2,27±0,23 puan olduğu görülmektedir. Bu düzey üniversite öğrencilerinin ortalamanın altında kaygı düzeyine sahip olduklarını göstermektedir. Araştırmada üniversite öğrencilerinin benlik saygılarının ortalama 2,17±0,20 düzeyinde olduğu görülmektedir. Bu sonuç üniversite öğrencilerinin benlik saygılarının da düşük düzeyde olduğunu göstermektedir. Araştırmada öğrencilerin benlik saygıları ile kaygı düzeylerinin sosyo-demografik özelliklere göre farklılıkları incelenmiş olup; öğrencilerin benlik saygılarının gelir durumlarına göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Analizler neticesinde aileleri düşük gelire sahip olan öğrencilerin diğer öğrencilere göre daha düşük düzeyde benlik saygısına sahip oldukları görülmektedir. Benlik saygısı ve kaygı düzeyinin cinsiyet, anne-babanın sağ olup olmama durumları, sınıf düzeyleri ve anne-baba ilişkilerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür. Çalışmanın bundan sonraki benlik saygısı ve kaygı düzeyi üzerine yapılacak araştırmalara kaynak niteliğinde olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The research aims to determine the relationship between self-esteem and anxiety levels of university students and to determine whether these levels differ significantly according to some socio-demographic variables. For this purpose,“Socio-demographic Information Form”,“Spielberg State and Trait Anxiety Scale”, and“Rosenberg Self-Esteem Scale”were applied to 374 students over 18 years of ages. In the study, it was seen that the anxiety level of university students was 2.27 ± 0.23 points. This level shows that university students have below-average anxiety level. In the study, it was seen that the self-esteem of university students was 2.17 ± 0.20 on average. This result indicates that university students' self-esteem is low. In the study, the differences of self-esteem and anxiety levels of students according to socio-demographic characteristics were examined. self-esteem levels of the students differed significantly according to their income level. As a result of the analyzes, the students with low income families have lower self-esteem than the other students. The level of self-esteem and anxiety did not differ significantly according to gender, parental status, class levels and parental relationships. The aim of the study is to be the source of future self-esteem and anxiety studies.