Klasik dönem özellikleri ve Wolfgang Amadeus Mozart'ın No.1 ve No.2 keman konçertolarının yapılan müzikal analizlerinin karşılaştırılarak incelenmesi
The characteristics of the classical period and a contrastive study on the musical analyses of Wolfgang Amadeus Mozart's No. 1 and. No.2 violin concertos
- Tez No: 590678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLİ AKBAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, Klasik Dönem müzikal özelliklerini, Wolfgang Amadeus Mozart'ın hayatı, eserleri ve ilk iki keman konçertosunu kapsamaktadır. Bu dönemde Aydınlanma akımının etkisiyle bilimsel alanda büyük gelişmeler görülürken, tüm sanat dallarında da bunların etkileri görülmüştür. Özellikle enstrüman yapımının gelişmesiyle birlikte müzik sanatında da gelişmeler görülmüştür. Aynı tarihsel süreçte müzikte meydana gelen ve birbirleriyle bağlantılı olan Sturm und Drang akımı ve Mannheim Okulu'nun müzik sanatında meydana getirdikleri değişiklikler araştırılmıştır. Dönemin müzik biçimleri incelenmiş olup konçerto formunun Klasik Döneme gelene kadar nasıl şekillendiği araştırılmıştır. Mozart'ın çocukluk, yetişkinlik ve ölümüne kadar olan dönemleri incelenmiştir. Bestecinin K.207 Si Bemol Majör No.1 Keman Konçertosu ve K.211 Re Majör No.2 Keman Konçertosu; besteleniş süreci, form analizi, bestecinin diğer eserleri veya başka bestecilerin eserleriyle olan tematik benzerlikleri ve icra bakımından incelenmiş, daha sonra da her iki keman konçertosunun analiz sonuçları karşılaştırılarak, benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma, keman öğrencileri ve icracılarına bu iki eseri çalışma ve icra sürecinde yol gösterici bir kaynak olmakla beraber, bir eseri çalışmaya başlamadan önce eser hakkında toplanacak bilgi ve yapılacak analizleri göstermesi bakımından örnek niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the musical characteristics of the Classical period, the life of Wolfgang Amadeus Mozart, his works, and his first two violin concertos. In this period, the movement of enlightenment not only resulted in significant developments in the field of science, but also affected all art forms. Especially the developments in making instruments had effects on the art of music. In this thesis, The contributions of the Sturm und Drag movement and the school of Mannheim, which took place during the same historical period and are connected to each other have been examined. The musical forms of the period have been analyzed along with how the concerto form was shaped until the Classical Period. The thesis also involves an analysis of Mozart's childhood, adulthood and his life until his death. In addition, Mozart's K.207 Si Bemol Major No.1 Violin Concerto and K.211 Re Major No.2 Violin Concerto have been examined in terms of the process of composition, form analysis, other compositions of the composer and their thematic similarities with the works of other composers in terms of rendition. Also, the resulting analyses of the two concertos have been contrasted in a way to reveal similarities and differences. This study will serve as a source of guidance for violin students and performers on the way to work on and perform these two pieces, as well as provide an example for the kind of information to collect and the analyses to do before starting to work on a piece.