Türkçe ders kitaplarında yer alan dramatik etkinlikler üzerine bir değerlendirme
An evaluation on dramatic activities in Turkish language coursebooks
- Tez No: 590699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, 6. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan etkinlikler içerisinde Türkçe dersinin temel becerileri olan dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin geliştirilmesine yönelik dramatik etkinliklerin yer alma durumunu tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışma, 2006-2018 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından basılan 6. sınıf Türkçe öğretmen kılavuz ve ders kitapları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi kullanılmıştır. 6. sınıf Türkçe dersinde işlenmek üzere öğretmen ve öğrenciye sunulan etkinlikler incelendiğinde araştırma sonucunda ulaşılan veriler, yaratıcı drama teknikleri çerçevesinde hazırlanmış dramatik etkinliklerden %10,1 oranında yararlanıldığını göstermektedir. Bulgular genel olarak incelendiğinde ders kitaplarında etkinlik önerisi olarak yaratıcı dramanın tekniklerinden en çok dramatizasyona/ canlandırmaya yer verilirken en az dedikodu halkası, toplu resim ve istasyon tekniklerine yer verilmiştir. Uzman mantosu, forum tiyatro, fotoğraf karesi, donuk imge, bilinç koridoru ve iç ses tekniklerine ait dramatik etkinliklere incelenen dört kitaptaki etkinliklerden hiçbirinde rastlanmamıştır. Bu çalışmanın Türkçe ders kitabı hazırlayıcılarına ve alanda araştırma yapmak isteyen diğer araştırmacılara yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find the activities in Turkish language coursebooks about creative drama techniques in Turkish language's basic skills called reading, speaking, writing and listening. The study was carried out Turkish language teachers' guidebooks and coursebooks between 2006-2018 which was published by Ministry of Education after the curriculum changing in 2005. In this study, document analysis methods used. Findings show that in 6th class Turkish language courses, all the dramatic activities prepared by creative drama utilized totally 10,1%. According to the findings, the most used tecnique is dramatization but the less used are gossip circle, drawing picture together and station. Also there's no sample of mantle of expert, forum theatre, photo frame, dull image, hall of consciousness and inner sound techniques in the activities.Resercher has been expected to this study willbe present a guidence for the writers of Turkish language coursebooks and filled researchers.