Bilişsel stillerin kariyer değerlerine etkisi
The Effect of Cognitive Styles on Career Anchors
  1. Tez No: 590731
  2. Yazar: EMRE EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada bilişsel stillerin, kariyer değerleri üzerine etkilerinin belirlenmesi ve bu etkide yaş değişkeninin moderatör rolünün bulunup bulunmadığının test edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın bir diğer amacı da bilişsel stiller ölçeğinin Türkçeye uyarlama çalışmasının yapılmasıdır. Nicel araştırma perspektifiyle yapılandırılan bu araştırmanın verileri, anket formları vasıtasıyla elde edilmiştir. Araştırma kapsamında yapılan saha araştırmasıyla çeşitli sektörlerde çalışan 500 beyaz yakalı çalışandan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri kariyer değerleri boyutları iken bağımsız değişkenleri bilişsel stil boyutlarıdır. Yaş değişkeni ise moderatör değişken olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 17.0, AMOS 20 ve Hayes (2013) PROCESS programlarından yararlanılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda bilişsel stil boyutları ile kariyer değerleri boyutları arasındaki ilişkilerin hepsinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Çoklu regresyon analizi neticesinde ise bilişsel stil boyutlarının, kariyer değerlerini birçok yönüyle istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Ancak bilişsel stillerin, kariyer değerleri üzerindeki etkisinde yaş değişkeninin istatistiksel olarak anlamlı bir moderatör etkisinin bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of cognitive styles on career anchors and examine whether the age variable has a moderator role in this effect or not. Another aim is to adapt the cognitive style scale into Turkish. The data of this quantitative research were obtained through surveys. Data obtained from 500 white-collar workers employed in various sectors during the field research done as part of the study were analyzed. While the dependent variables of the research are career anchor dimensions, the independent variables are cognitive style dimensions. Age variables are utilized as moderator variables. SPSS 17.0, AMOS 20 and Hayes (2013) PROCESS programs were used in the analysis of the data. As a result of the correlation analysis, all correlations between cognitive style dimensions and career anchor dimensions are determined as statistically significant. As to the result of the multiple regression analysis, it was established that the cognitive style dimensions statistically significantly affect career anchors in many dimensions. However, the age variable has no statistically significant moderating effect in cognitive styles' effect on career anchors.