Eğitim yönetimi alanında 2005-2018 yılları arasında yürütülen lisansüstü tezlerin incelenmesi
Analysis of the thesis written in the field of educational administration between 2005 and 2018
- Tez No: 590766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTAN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Alanında yürütülmüş lisansüstü tezlerin incelenmesidir. Araştırmanın evreni Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Tez Merkezinde bulunan lisansüstü tezlerdir. Araştırmanın örneklemini ise, 2005-2018 yılları arasında Eğitim Yönetimi ve Denetimi ile Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi anabilim dallarında yürütülen izinli 1700 lisansüstü tez oluşturmaktadır. Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yürütülen lisansüstü tezlerin konu, yıl, yöntem, düzey, veri toplama aracı, dil ve anabilim dalı açısından incelenmesini amaçlayan bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın analiz kısmında; tezler konu, yıl, yöntem, düzey, veri toplama aracı, dil ve anabilim dalı olarak göre kategorize edilmiş ve oluşturulan veri tabanındaki her bir değişken frekans analizine tabi tutulmuştur. Yapılan analizlerde, ele alınan dönemde yürütülen lisansüstü tezlerinin en çok ve en az ilgilendiği değişkenler tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda; tezlerin yıllara göre dağılımı incelendiğinde, son yıllarda yürütülen lisansüstü tez çalışmalarının azaldığı, doktora düzeyindeki tez sayısının yüksek lisans düzeyindekilere oranla oldukça az olduğu, tezlerde kullanılan yöntem olarak büyük oranda nicel yöntem seçildiği, ele alınan konuların Eğitim Yönetimi ve Eğitim Öğretim Süreçlerine Dair Konuların çok fazla olduğu görülürken, Eğitim Denetimi, Eğitim Planlaması ve Eğitim Ekonomisi konularında yürütülen tez sayısının diğer iki konuya oranla çok az olduğu, yürütülen tezlerin yarıdan fazlasının ilköğretim ve ortaöğretim okulları üzerine olduğu, veri toplama aracı olarak genellikle anket, ölçek ve form kullanıldığı son olarak ise tezlerde yazım dili olarak %99 oranında Türkçe kullanıldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the postgraduate theses written in the field of Educational Administration and Supervision. The population of the research is the postgraduate theses in the Thesis Center of the Higher Education Council (YÖK). The sample of the study consists of 1700 graduate theses with permission from Educational Administration and Supervision and Educational Administration Supervision Planning and Economics divisions between 2005 and 2018. The research model used in this research which aims to examine the postgraduate theses in the field of Educational Administration and Supervision in terms of subject, year, method, type, data collection tool, language and division is survey model. In the analysis part of the study; each thesis downloaded from YÖK Thesis Center is categorized according to subject, year, method, type, data collection tool, language and division and each variable in the database is subjected to frequency analysis. In the analysis, the variables that are most and least interested in the postgraduate theses written in the period discussed are determined. At the end of the analysis; when the distribution of theses by years is examined, it is observed that the number of postgraduate dissertations in recent years has decreased, the number of dissertations at the doctorate level is considerably less than that of the master level, the most preferred method in the theses is quantitative and the subjects related to Education Management and Education Processes are very high, while the number of theses in Educational Supervision, Educational Planning and Educational Economics is less than the other two subjects. More than half of the theses are on primary and secondary schools, and the questionnaire, scale and form are used as data collection tools, and finally, the writing language of 99% of the theses is Turkish.