Koyunoğlu Müzesi Kütüphanesi'ndeki 11452, 12548, 13596 numaralı şiir mecmualarının tanıtımı ve 13596 numaralı mecmuanın metni
Introducing the 11452, 12548, 13596 numbered poem of mecmuas and the text of 13596 numbered mecmua in the Library of Koyunoğlu Museum
- Tez No: 217169
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE YENİTERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Çalısmamızda Koyunoğlu Müzesi Kütüphanesi'nde yer alan 11452, 12548 ve 13596 numaralı mecmuaları tanıtıp bunlardan 13596 numaralı mecmuanın transkripsiyonlu çeviri metnini yayımlanmıs divanlarla mukayese ederek gösterdik. ?ncelediğimiz mecmualardan 11452 numaralı mecmuayı seçme siir mecmuaları listesine, 12548 ve 13596 numaralı mecmuaları da derleyeni belli olan mecmualar listesine dahil edebiliriz. 11452 numaralı cönk tarzında hazırlanmıs siir mecmuasında her sayfaya 1 gazel sığdırılmaya çalısılmıs, bunun yanında diğer nazım sekillerine de yer verimistir. 12548 numaralı mecmuada ise ağırlık olarak Kabûlî'nin gazellerine, Nef`î ve Veysî Efendi'nin hem kasidelerine hem de gazellerine yer verilmistir. 13596 numaralı siir mecmuası tezimizin asıl konusunu teskil ettiği için mecmuayı daha ayrıntılı bir biçimde inceledik.. Bu mecmuanın derleyicisi olan Seyyid Ali Konevî hem yasadığı dönemden sairlerin siirlerine hem de kendinden önceki dönemin sairlerinin siirlerine yer vermistir. En çok Mezâkî'nin siirlerine yer vermistir.
Özet (Çeviri)
In this work we introduced the 11452, 12548, 13596 numbered mecmuas. And we made a comparision of the transcripted translation of the 13596 numbered mecmua with the published divans . We can classify the mecmuas that we studied like this way; 11452 numbered mecmua to the list of choosen poems mecmuas and 12548, 13596 numbered mecmuas to the list of the known collector. 11452 numbered mecmua is preapared in the style of cönk, it is tried to put one gazel in each page of poem mecmua and there are some samples of other verse styles. In 12548 numbered mecmua, majority is the gazels of the Kabulî, and gazel and kaside of the Nefî and Veysî Efendi. For, the 13596 numbered mecmua consists of the main subject of our thesis , we examined this mecmua detailed. Seyyid Ali Konevî who is the collector of this mecmua had put poems from poest live with him at the same period of time and poets who lived before him. Mezakî?s poems are remarkable that Seyyid Ali Konevî stated mostly in the mecmua.