Akreditif uygulamalarında tarafların karşılaştıkları riskler ve bir banka uygulaması
Risks in the letter of credit and a bank practice
  1. Tez No: 590957
  2. Yazar: ÖZGÜN DİBA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Akreditif uluslararası ticarette başta birbirlerini tanımayan ülke ve firmalar tarafından olmak üzere sıklıkla tercih edilen bir ödeme şeklidir. Akreditif dönülemez nitelikli oldu-ğundan ve taraflar bankalar aracılığıyla güvence altına alındığından diğer ödeme şekille-rine göre güvenlidir. Akreditif işlemleri Milletlerarası Ticaret Odası tarafından yayınlanan mevzuat uyarınca yürütülmektedir ve bu kurallar belli bir kanuna dayalı olmamakla bir-likte yeknesaklık sağlanması amacıyla oluşturulmuş kurallar bütünüdür. Akreditif banka-lar tarafından güvence altına alınması anlamına gelse de akreditif küşat metni ve küşat metnine bağlı belgelerde rezerv oluşması durumunda rezervlerin amir bankaya bildiril-mesi gerekmektedir. Bu çalışmada akreditifin ve akreditifin işleyişi, olası rezervlerin ön-lenmesi, tespit edilen rezervlerin dış ticarete etkileri ve riskleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Letter of credit is a frequently preferred form of payment in international trade, especial-ly by countries and companies that do not know each other. Since the letter of credit is irrevocable and the parties are secured through banks, it is secure in terms of other forms of payment. Letter of credit transactions are carried out in accordance with the legislation published by the International Chamber of Commerce and these rules established for the purpose of ensuring uniformity are not based on a certain law. Although the letter of credit means that it is secured by the banks, in case of occurrence of a discrepancy in the letter of credit opening and the documents linked to it, the relevant discrepancy must be notified to the opening bank. The letter of credit and its functioning, prevention of possible discrepancies, effects and risks of defined dis-crepancies on foreign trade are examined in this study.