An investigation on seventh grade students' understanding of negative integers via mathematics history-based model-eliciting activities
Matematik tarihi tabanlı modelleme etkinlikleri ile 7. sınıf öğrencilerinin negatif tam sayılar konusundaki anlamalarının incelenmesi
- Tez No: 590956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik tarihi tabanlı modelleme etkinlikleri ile yedinci sınıf öğrencilerin negatif tam sayılar konusuna ilişkin anlamalarını incelemektir. Çalışma, 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonbahar döneminde, İstanbul ilinde bulunan bir devlet ortaokulunda yapılmıştır. Bu çalışmada nitel örnek olay araştırma yöntemi 29 yedinci sınıf öğrencisinin katılımı ile uygulanmıştır. Tam sayılar ile ilgili açık uçlu sorulardan oluşan bir değerlendirme aracı, ilk ve son değerlendirme amacıyla öğrencilere iki kez uygulanmıştır. İlk değerlendirme sonrası, tam sayılar konusu, araştırmacı tarafından hazırlanan üç adet matematik tarihi tabanlı modelleme etkinlikleri kullanılarak işlenmiştir. Bu çalışmanın verileri, matematik tarihi tabanlı modelleme etkinlikleri sürecindeki öğrencilerin yazılı çalışmaları, her bir öğrencinin ilk ve son değerlendirmede sorulan açık uçlu sorulara verdikleri yazılı cevaplar, aktivitelerin uygulanması sırasında alınan video ve ses kayıtları ile toplanmıştır. Bu çalışmada toplanan veriler nitel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, matematik tarihi tabanlı modelleme etkinlikleri ile yedinci sınıf öğrencilerin negatif tam sayılar konusundaki anlamaları ve negatif tam sayıları anlamlandırmaları gelişme göstermiştir. Matematik tarihi tabanlı modelleme etkinliklerinin uygulanması sürecinde, öğrencilerin gerçek hayat durumları ile ilgili modelleme etkinlikleri üzerinde grup olarak çalışırken daha üretken ve derse karşı daha ilgili oldukları gözlemlenmiştir. Çalışmanın bulguları doğrultusunda, matematik tarihi tabanlı modelleme etkinliklerinin bir öğretim yöntemi olarak farklı matematik konularının farklı düzeyde öğrencilere öğretilmesi sürecinde kullanılması önerilir. Ayrıca, matematik tarihi tabanlı modelleme etkinliklerinin öğrencilerin konuyu anlamalarındaki rolünü anlamaları için ve öğretim yöntemlerini geliştirmeleri için matematik öğretmeni eğitiminde kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to investigate the role of mathematics history-based model-eliciting activities (MEAs) on seventh grade students' understanding of negative integers. The study was conducted in one public middle school in Istanbul, in the Fall semester of 2018-2019 academic year. A qualitative educational case study design was employed with 29 seventh grade students. A set of integer questions were implemented twice to the participant students as an initial and a follow-up assessment. After the initial assessment, data collection procedure was continued by implementing three mathematics history-based MEAs. The data sources for this study were written worksheets of each group from the implementation of mathematics history-based MEAs, initial and follow-up assessments of each student, video and audio records of the implementation of activities. The data were analyzed by content analysis. The findings of this study indicated that mathematics history-based MEAs helped students to better make sense of negative integers, improved students' understanding of negative integers and mathematical reasoning and justification capabilities in operations with integers. In the implementation process of activities, it was observed that most of the students are more productive and concentrated while they are studying as groups on a real-life related mathematical model. With the light of these findings, it is suggested that integration of the mathematics history into modeling perspective could be considered as an alternative teaching method for different mathematics topics in different grade levels. This study also suggests that the mathematics history-based MEAs could also be used to improve professional development of mathematics teachers to understand the role of such activities on students' understanding and to enhance teachers' teaching portfolio.