Yetenek yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of talent management practices on organizational commitment
- Tez No: 741747
- Danışmanlar: DR. DİDEM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal ve Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapılan bu araştırmada yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanlarda örgütsel bağlılığa etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya özel sektörde faaliyet gösteren işletmelerde çalışan 165 birey katılmıştır. Araştırmaya katılan çalışanların demografik özelliklerinin belirlenmesinde kişisel bilgi formu, yetenek yönetimi algılarının belirlenmesinde Erdoğan (2019) tarafından geliştirilen“Yetenek Yönetimi Ölçeği”, örgütsel bağlılık düzeylerinin belirlenmesinde ise Meyer ve diğ. (1993) tarafından geliştirilen ve bu araştırmada revize edilen“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında karşılaştırılmasında Independent Samples T Test, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda çalışanların yetenek yönetimi algıları ile örgütsel bağlılık düzeylerinin orta seviyede olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında X ve Y kuşağında bulunan çalışanların yetenek yönetimi algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunmadığı belirlenmiştir (p>0.05).Değişkenler arasındaki ilişki incelendiği zaman çalışanlarda yetenek yönetimi algısı ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Sonuç olarak, X ve Y kuşağı çalışanlarda yetenek yönetimi algısı ile örgütsel bağlılık düzeyinin benzerlik gösterdiği, yetenek yönetimi algısının örgütsel bağlılığı arttıran bir olgu olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of talent management practices on organizational commitment in employees. 165 individuals who work in businesses which are service in the private sector participated in the research. Personal information form was used to determine the demographic characteristics of the employees who participate in the research, the 'Talent Management Scale' which was developed by Erdoğan (2019) was used to determine the talent management perceptions, and the 'Organizational Commitment Scale' which was developed by Meyer et al. (1993) and was revised in this research was used to determine the organizational commitment levels. Independent Samples T Test, Multiple Linear Regression Analysis and Pearson Correlation Analysis were used to compare the data obtained during the analysis process in the SPSS 22.0 program. At the end of the study, it was determined that the employees' talent management perceptions and their organizational commitment levels were moderate. In addition, it was determined that there was no significant difference between the talent management perceptions of the employees in the X and Y generations and their organizational commitment levels (p>0.05). When the relationship between the variables was examined, it was determined that there was a positive significant relationship between the perception of talent management and organizational commitment (p0.05). Consequently, it can be said that the talent management perception and the organizational commitment level are similar in X and Y generation employees, and talent management perception is a phenomenon that increases organizational commitment.