VRF ve fan coil sistemlerinin bir eğitim binasında karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of VRF and fan coil systems for an education building
- Tez No: 591370
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İnsanlar zamanının büyük bir bölümünü kapalı ortamda geçirmektedir. Bu nedenle geçen yıllar boyunca konforlu ortamın sağlanması için hep arayış içinde olunmuştur. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte uygun sıcaklık değerleri ve hava kalitesi sağlanabilirken aynı zamanda otomatik kontrolü de yapılabilmektedir. Ancak artık ısıtma-soğutma sistemlerinin enerji verimliliği de önem kazanmış ve çalışmalar bu yönde de ilerlemektedir. Bu çalışmada, ısıtma soğutma sistemi olarak geniş kullanım alanı olan fan coil sistem ile VRF sistemi 7000 m2 kapalı alana sahip bir eğitim binasında ayrı ayrı projelendirilmiştir. Projesi tasarımı yapılan VRF ve fan coil sistemlerinin yatırım maliyetleri, yaz ve kış dönemleri için işletme maliyetleri hesaplanarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca iki sistem, konfor şartları, gürültü düzeyleri, işletme kolaylığı, montaj ve devreye alma gibi konularda da incelenerek sistemlerin artı ve eksi yönleri gösterilmiştir. Isıtma-soğutma sistemleri tasarlanırken genelde yatırımcının istekleri ve kullanıcıların ihtiyaçları temel alınsa da, tasarımdaki diğer önemli unsur sistemin verimli olmasıdır. Isıtma soğutma sistemlerinin enerji tüketimlerini hesaplamak ve bu hesabı ilk yatırım maliyeti ile birlikte değerlendirmek en doğru sistemi seçmek konusunda yol gösterecektir. Bu çalışmada da bir eğitim binasında VRF ve fan coil sistemlerinin yatırım maliyetleri ve işletme maliyetleri hesaplanarak iki sistemin verimlilik analizinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Değerlendirmelerde, iklimlendirme sistem seçimlerinde binanın mimari özelliklerinin, ısı yalıtımının ve sistemlerde kullanılan cihazların enerji verimlilik değerlerinin, enerji maliyetlerinde önemli yer tuttuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
COMPARATIVE ANALYSIS OF VRF AND FAN COIL SYSTEMS FOR AN EDUCATION BUILDING SUMMARY People spend a large part of their time in the indoor environment. For this reason, it has always been in search of a comfortable environment for years to come. Nowadays, with the developing technology, suitable temperature values and air quality can be provided while automatic control can also be made. However, energy efficiency of heating-cooling systems has gained importance and studies are proceeding in this direction. In this study, VRF system and a fan coil system which has wide usage area as a heating cooling system, has been designed separately in an educational building has 7000 m2 closed area. The investment costs of the VRF and fan coil systems were compared with the operating costs for summer and winter periods. In addition, two system are examined for comfort conditions, noise levels, ease of operation, installation and commissioning and shown in the issues such as the plus and minus aspects of the system. While the design of heating-cooling systems is generally based on the needs of investors and the needs of the users, the other important element in the design is that the system is efficient. Calculating the energy consumption of heating and cooling systems and evaluating this calculation together with the initial investment cost will guide us to choose the right system. In this study, it is aimed to compare the efficiency analysis of the two systems by calculating the investment and operating costs of VRF and fan coil systems in an education building. In the assessments, in the selection of air conditioning system, the architectural features of the building, heat insulation and energy efficiency values of the devices used in the systems have an important role in energy costs.