2-hidroksietil metakrilat monomerinin akrilik tekstil liflerine aşılanması ve aşılama ile modifiye edilmiş lif özelliklerindeki değişimlerin incelenmesi
Grafting of 2-hydroxyethyl methacrylate to the acrylic fibers and investigation of the changes in the properties of fiber modified by grafting
- Tez No: 591371
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KARAKIŞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, tekstil sektöründe önemli olan poli(akrilonitril) (PAN) liflerin yüzeyi kimyasal modifikasyon yöntemlerindan biri olan aşı kopolimerizasyon tekniği ile modifiye edilerek hidrofilik özellik kazandırıldı. Bu amaçla 2-hidroksietil metakrilat (HEMA) monomerinin radikalik başlatıcı kullanılarak PAN life aşılanması ile PAN-g-PHEMA kopolimer lifi hazırlandı. Aşılama verimi açısından en yüksek ve lif yapısının en iyi korunduğu polimerizasyon koşullarının belirlenmesi amacıyla polimerizasyon ortamı, başlatıcı türü ve derişimi, monomer derişimi, polimerizasyon sıcaklığı ve süresinin etkileri incelendi. PAN-g-PHEMA liflerinin yapısal analizi Fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (ATR-FTIR) ve Proton nükleer manyetik rezonans (1H-NMR) spektroskopik teknikler ile gerçekleştirildi. Saf PAN, saf poli(hidroksietil metakrilat) (PHEMA) ve PAN-g-PHEMA kopolimer lifin ısıl davranışları karşılaştırmalı olarak termogravimetrik analiz (TGA) ile incelendi. Aşılanmış lifin saf PAN life göre morfolojisindeki değişim taramalı elektron mikroskopu (SEM) tekniği ile izlendi. Modifiye edilen liflerin boyanabilirlik, kopma mukavemeti ve kopma uzaması, nem tutuculuk ve su tutuculuk, özelliklerindeki değişimleri aşılama verimine bağlı olarak incelendi. Farklı oranlarda aşılanmış liflerin ve saf PAN lifin Direct Black 38 boya ile boyanabilirliği ultraviyole- görünür bölge spektrofotometresi (UV-vis) ölçümleri ile gboya/glif olarak hesaplandı. Boyama işleminde etkili parametreler olan aşılama oranı, boya miktarı, pH ve boyama süresi koşullarının gboya/glif değeri üzerine etkileri incelendi. Boyama sonrasında, özellikle, farklı pH değerlerine sahip boya çözeltilerinde boyanmış modifiye liflerin deterjan çözeltisi ile yıkama öncesi ve sonrasındaki renk ölçüm değerleri L*a*b* ve K/S değerleri esas alınarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the hydrophilicity property was imparted to the surface of poly(acrylonitrile) (PAN) fibers, which are important fibers in the textile sector, by modification with a graft copolymerization technique. For this purpose, with the polymerization of 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) monomer on the fiber surface using a radical initiator, PAN-g-PHEMA copolymer fiber was prepared. The effects of polymerization conditions such as solvent type, initiator type and concentration, monomer concentration, polymerization temperature and time were investigated in terms of the highest graft yield, where the dimensional stability of the fiber is preserved The structural analysis of the PAN-g-PHEMA fibers was performed by ATR-FTIR and 1H-NMR techniques. Thermal behaviors of pure PAN, pure PHEMA and PAN-g-PHEMA copolymer fiber were comparatively examined with TGA analysis. The change in the morphology of the grafted fiber was monitored with scanning electron microscope (SEM) technique in comparison with pure PAN. Depending on the grafting yields of the modified fibers, the changes in the dyeability, tensile strength and elongation at break, moisture and water retention were investigated. The dyeability of pure PAN fiber and graft modified-fibers with different grafting yields was investigated with Direct Black 38 dye, and the results were calculated as gdye/gfiber from UV-vis measurements. Effects of the dyeing conditions such as grafting yield, amount of dye (g) in the solution, pH and dyeing duration were examined on the gdye/gfiber value of the fibers. After dyeing process of the fibers, the color measurement values before and after detergent washing were compared on the basis of L*a*b* and K/S values.