Türk bankacılık sektöründe mevduat dışı yabancı kaynak kullanımı
Wholesale funding utilization in Turkish banking sector
- Tez No: 542421
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YALÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türk Bankacılık Sektörünün aktif büyüklüğünde görülen hızlı büyüme beraberinde kaynak ihtiyacını da artırmıştır. Ancak aynı zamanda gelişmekte olan ülke konumunda bulunan Türkiye'de tasarrufların yeterli seviyede olmaması, farklı kaynaklardan fon bulma ihtiyacına yol açmıştır. Mevduat dışı yabancı kaynaklar bankalar açısından“finansal borç”olarak değerlendirildiğinde bu defa borçlanmanın makul olup olmaması tartışması doğmaktadır. Zira alınan borç ile verilen alacak arasındaki maliyet farkından kâr sağlanması bankacılığın ana kurgusu iken azalan faiz oranları ortamında daralan marjlar kârlılığı gözden geçirmeyi gerektirmektedir. Bu çalışmada öncelikle bankacılık sektöründe mevduat dışı kaynakların neler olduğuna ilişkin bilgiler verilmektedir. Ardından söz konusu ürünlerin Türk Bankacılık Sektöründe kullanılma gelişiminin yönetsel ve rakamsal açısından geçirdiği sürece yer verilmektedir. Son olarak bu türden borçlanmalar sebebiyle sağlanan avantajlar ve karşılaşılan dezavantajlar ile riskler değerlendirilip önerilere ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid growth in the asset size in Turkish Banking Sector has increased the need for resources. Additionally, Turkey, being one of the developing countries, suffered from inadequate levels of savings, hence the need for finding funds from different resources became necessary. Provided that non-deposit liabilities of the banks are regarded as“financial debts”, the reasonability of the borrowing becomes debatable. While the Banking industry's profit model is built upon the margin between the cost of the loans and the debts, decreasing interest rates renders a profitability review necessary. Initially, this study gives information about non-deposit liabilities of the Banking sector. The former is followed by giving information about the progress of Turkish Banking Sector's use of these products by view of the management practices and figures. Finally, the study evaluates the advantages, disadvantages and risks encountered by running the borrowing model discussed herein, and issues recommendations.