Şirket birleşmesinin çalışanlar üzerinde oluşturduğu stres faktörlerinin belirlenmesine yönelik nitel bir araştırma
A qualitative study for determining the stress factors of the company mergers on the employees
- Tez No: 591593
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Şirket birleşmeleri günümüzde işletmelerin büyümek için attığı önemli adımlardan biridir. Çalışanlar açısından bu süreç son derece stresli geçmektedir. Bu çalışmanın amacı şirket birleşme süreci yaşayan çalışanları etkileyen stres faktörlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 20 katılımcı ile yapılmış olup, veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Veri analizi, Moustakas'ın (1994) fenomenoloji yaklaşımı prosedürüne göre yapılmıştır. Araştırma sonucunda şirket birleşme sürecinde çalışanlarda stres oluşmasını etkileyen temel faktörler; değişimin yönetimi, kişisel faktörler ve örgütsel faktörler olarak öne çıkmıştır. Stres faktörlerini bu üç gruba dağıtmanın zor olduğu ve faktörlerin birden çok faktör grubu ile ilişkili olduğu görülmektedir. Çalışanlarda stres oluşumunu etkileyen faktörler; iletişim yönetimi, sürecin şeffaf yönetilmesi, çalışanlara eğitim, seminer vb. desteklerin verilmesi, çalışanın aktif katılımı, çalışanın kariyer yönetimi duyarlılığı, çalışma süresi ve yaşı, yabancı dil bilgisi, çalışanın bölümü, çalışanın iş tanımlarının değişmesi, üst yönetimin değişmesi, değişimin taraflarının yaklaşımı, örgüt kültürü, değişime direncin yönetilmesi ve örgütün hedeflere ulaşma durumu olarak bulunmuştur. Birleşme sürecinde aktif katılım gösteren çalışanların daha az stresli oldukları, genç katılımcıların sürece daha tedirgin yaklaştığı, örgüt kültürü güçlü örgütlerde çalışanların bağlılıklarının azalmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mergers are one of the important steps that businesses are taking to grow. This process is very stressful for the employees. The aim of this study is to determine the stress factors affecting the employees who are in the merger process. Qualitative research method was used in this study. The study was conducted with 20 participants and semi-structured interview technique was used in the data collection process. Data analysis was performed according to the procedure of Moustakas (1994) phenomenology approach. As a result of the research, the main factors affecting the stress formation of the employees during the merger process; management of change, personal factors and organizational factors. It is seen that stress factors are difficult to distribute into these three groups and the factors are associated with multiple factor groups. Factors affecting stress formation in employees; communication management, transparent process management, training for employees, seminars, etc. support, active participation of the employee, career management sensitivity of the employee, working time and age, foreign language knowledge, employee's department, change of employee job descriptions, change of senior management, approach of change parties, organizational culture, management of resistance to change and reaching the objectives of the organization. It is seen that the employees who are actively involved in the merger process are less stressful, the young participants approach the process more uneasy and the commitment of the employees in organizations with strong organizational culture does not decrease.