Üniversite öğrencilerinde ilişkisel saldırganlık: Karanlık üçlü kişilik özelliklerinin rolü
Relational aggression among university students: The role of dark triad traits
  1. Tez No: 591598
  2. Yazar: NESRİN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ALİ GİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, Karanlık Üçlü (Makyavelizm, narsisizm ve psikopati) kişilik özelliklerinin üniversite öğrencilerinin ilişkisel saldırganlık (dışlama, manipülasyon, dedikodu) düzeylerini yordayıp yordamadıklarını incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Mersin Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde öğrenimlerine devam eden 725 (457 kadın, 268 erkek) lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Verilerin analizinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Arkadaşlık İlişkilerinde İlişkisel Saldırganlık Ölçeği”ve“Karanlık Üçlü Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca, verilerin analizinde basit korelasyon ve çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, Makyavelizm ve psikopati Karanlık Üçlü kişilik özelliklerinin üniversite öğrencilerinin ilişkisel saldırganlık düzeylerini anlamlı düzeyde yordadıklarını göstermiştir. Benzer şekilde, ilişkisel saldırganlığın alt boyutları arasında yer alan dışlama eğilimi, Makyavelizm ve psikopati kişilik özellikleri tarafından yordanmaktadır. Diğer yandan, Makyevalizm tek başına üniversite öğrencilerinin arkadaşlık ilişkilerindeki manipülasyon eğilimlerini yordarken, psikopati ise tek başına dedikodu eğilimini yordamaktadır. Narsisizm kişilik özelliğinin ise ilişkisel saldırganlık ve alt boyutlarının anlamlı bir yordayıcısı olmadığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılarak, uygulamalara ve gelecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine the extent to which the Dark Triad (Machiavellianism, narcissism and psychopathy) personality traits predicted the relational aggression levels of university students. The sample of the study consisted of 725 (457 female, 268 male) undergraduate students from the different faculties of Mersin University during the 2018-2019 academic year.“Personal Information Form”,“Relational Aggression Scale in Friendship Relations”and“Short Dark Triad Scale”were used in the study. Pearson correlation and multiple regression analysis were also used to analyze the data. The findings of the study indicated that Machiavellianism and psychopathy significantly predicted the relational aggression levels of university students. Similarly, it is observed that both Machiavellianism and psychopathy are significant predictors of the exclusion factor of relational aggression among university students. The results also revealed that only Machiavellianism predicted the manipulation factor of relational aggression while psychopathy predicted alone the gossip factor of relational aggression among university students. On the other hand, narcissism was not seem to be a significant predictor of relational aggression levels of university students. The implications of the findings were discussed and some suggestions were made for further applications and research.