KOBİ birleşmelerinde vergi teşviki
Tax incentives in SME mergers
- Tez No: 591668
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY DENİZ DURSUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ülkemiz ekonomisine hareketlilik kazandıran KOBİ'ler, gerek istihdamda gerekse katma değerde önemli roller üstlenmektedirler. Ekonomik büyümenin kilit oyuncuları konumunda olan KOBİ'ler, iktisadi faaliyet hacminin genişlemesinde önemli etkilere sahiptirler. Bu anlamda KOBİ'lerin istikrarla büyümelerini sürdürmeleri ülke menfaatine olacaktır. Şirket birleşmeleri, işletmelerin büyüme stratejilerinde önemli bir yere sahiptir. İmalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ birleşmelerinde sağlanan indirimli kurumlar vergisi oranı avantajı ile vergi yükü hafifletilerek finansman desteği sağlanabilecektir. Bu önem ile hazırlanan tezin amacı, birleşme işleminin Türk Ticaret Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu açısından incelenmesi, birleşme ve muhasebeleştirilme sürecinin ele alınarak indirimli kurumlar vergisinin hesaplanmasıdır.
Özet (Çeviri)
SME's that bring mobility in our country's economy play an important role both in employment and in added value. SME's, which are key players in economic growth, have important effects in expanding the volume of economic activity. In this context, it would be in the country's interest for SMEs to continue their growth with stability. Mergers have an important place in the big strategies of businesses Reduced corporate tax advantage provided in SME mergers operating in the manufacturing industry and the tax burden will be alleviated and financing support will be provided. The aim of the thesis prepared with this importance is to examine the merger process in terms of Turkish Commercial Code and Corporate Tax Law and to calculate the discounted corporate tax by taking into account the merger and accounting process.