Biyofarmasötik sınıflandırma sistemine göre (BCS) biyomuafiyet kavramı: Yasal düzenlemelerin ve kılavuzların değerlendirilmesi ve küresel harmonizasyon için alternatif öneriler
Biopharmaceutics classification system (BCS) based biowaiver approach: Evaluation of regulations and guidances and alternative recommendations for global harmonization
  1. Tez No: 591691
  2. Yazar: HALİL TUNÇ KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ŞAFAK TEKSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İlaçlarla ilgili güncel yasal düzenlemeler ilaçların çözünürlük ve permeabilite özellikleri ile dozaj şekli ve çözünme hızı gibi biyofarmasötik karakteristiklerini dikkate almaktadır. Hemen salan oral katı dozaj formları için etkin maddeler bu farmasötik değerlendirmeler göz önüne alınarak Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi (FDA), Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi sağlık otoritelerinin de kabul ettiği Biyofarmasötik Sınıflandırma Sistemi'ne (BCS) göre sınıflandırılmaktadır. BCS ile ilaçların in vivo biyoeşdeğerlik ve biyoyararlanım çalışmalarından muaf olmaları belirli koşullar sağlandığında mümkün olabilmektedir. BCS'ye dayanan biyomuafiyet başvuruları eşdeğer ilaçları kapsamaktadır. Hem insanlar üzerinde yapılan biyoeşdeğerlik çalışmalarının maliyetini azaltmak, hem de etkin maddenin/ilacın performansını değerlendirmek için çözünürlük, permeabilite ve in vitro çözünme çalışmalarının kullanımı desteklenmekte ve önerilmektedir. Ülkemizin sağlık politikalarına göre eşdeğer ürünlerin üretimi ve ruhsatlandırmaları teşvik edilmektedir. Bu çalışmada, FDA, EMA, WHO, Uluslararası İlaç Federasyonu (FIP) ve Uluslararası Uyum Konferansı (ICH) gibi sağlık otoritelerinin ve organizasyonlarının biyomuafiyet değerlendirmeleri, yasal düzenlemeler, gündemdeki kılavuzlar, ülkemizdeki biyomuafiyet uygulamaları ve ülkeler bazındaki biyomuafiyet kararlarındaki farklılıkların değerlendirilmesi, BCS'ye dayalı ortak yeni biyomuafiyet kılavuzlarının oluşturulması ve küresel anlamda harmonizasyona rehber olabilecek temel değerlendirmelerin yapılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, biyomuafiyet alan ilaçlar belirlenerek, kutu ve fiyat anlamında Beşeri ve Veri Bilimi Şirketi (IQVIA) verileri değerlendirilerek yorumlanmıştır. Ülkemizde bu alanda yapılmış bir çalışma ve değerlendirme henüz bulunmadığından tez çalışmamızın, ülkemizdeki biyomuafiyet değerlendirmeleri açısından ve biyomuafiyet kapsamındaki yeni eşdeğer ilaçların geliştirilmesi açısından önemli olacağı düşünülmektedir. Bu tez çalışması ile biyomuafiyet potansiyeli olan eşdeğer ürünlerin üretiminde izlenmesi gereken yollar ve sunulması gereken belgeler, yönetmelik, kılavuz ve IQVIA Türkiye verilerinin değerlendirilmesiyle özetlenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Current legal regulations on pharmaceuticals take into account the drug properties like solubility and permeability along with biopharmaceutical characteristics such us dosage form and dissolution rate. Active ingredients for immediate release oral solid dosage forms are classified according to the Biopharmaceutics Classification System (BCS) which is accepted by health authorities like U.S. Food and Drug Administration (FDA), European Medicines Agency (EMA), and World Health Organization (WHO) taking into account these pharmaceutical considerations. Under BCS, holding pharmaceuticals exempt from in vivo bioequivalence and bioavailability studies may only be possible when certain requirements are met. Biowaiver applications based on BCS comprises generic drugs. In order to reduce the cost of bioequivalence studies in human, and at the same time to evaluate the performance of the active ingredient/drug, use of solubility, permeability, and in vitro dissolution studies are supported and recommended. Pursuant to health policies of our country, manufacturing and registration of generic products are encouraged. In this study, it is aimed to evaluate the differences in biowaiver decisions based on biowaiver considerations of health authorities and organizations like FDA, EMA, WHO, International Pharmaceutical Federation (FIP), and The International Conference on Harmonisation (ICH), official regulations, current guidances, biowaiver applications in our country, and other countries; to create common, new pharmaceutical guides based on BCS, and to make basic assessments that could serve as a guide for global harmonization. In this context, pharmaceuticals with approved biowaivers were determined, and IQVIA (a Human Data Science Company) data in terms of box numbers and prices have been evaluated and interpreted. Since for the time being there is no study and evaluation made in our country on this field, we think that our thesis study will be fundamental for biowaiver considerations in our country and for development of new generic drugs within the scope of biowaivers. In this study, procedures needed to follow in manufacturing generic products which have biowaiver potential and documents required to submit are summarized through evaluations of the regulations, guides and IQVIA of Turkey's data.