Afganistan Kabil'deki devlet eğitim ve araştırma hastanelerinde verilen sağlık hizmetinin kalitesi ve memnuniyetinin çalışanlar ve hastalar tarafından değerlendirilmesi
Health personnel and patient evaluation of health service quality in Afghanistan Kabul province governmental research and training hospital
- Tez No: 591710
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Afghanistan'da tedavi hizmetlerinin kalitesi düşük olduğundan pek çok hasta yurtdışında tedaviyi tercih etmektedir. bu hastaların tedavisi kendileri tarafından karşılanmaktadır. her yıl en az 5000 hasta pakistan, hindistan, türkiye vb ülkelere gitmektedir. bu durum hem Afghanistan'ın milli servetinin ülkeden kayıp olmasına hem de hastaların pek çok zorluk yaşamasına neden olmaktadır. bu çalışmada Afghanistan'ın başkenti kabil'deki sağlık hizmeti sunucuları ve yararlanıcılarının ülkede sunulan üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin kalitesi konusundaki görüşleri ve memnuniyetlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma evreni, Afghanistan'ın başkenti Kabil'de yer alan 17 adet Eğitim ve Araştırma Hastanesidir. Bunlardan en büyük olan cumhuriyet eğitim ve araştırma hastanesi ve wazir akbar khan eğitim ve araştırma hastanesi belirlenmiştir. Bu kurumlarda çalışan sağlık profesyonelleri ve bir hafta boyunca hizmet alan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 18 yaş ve üzerindeki hizmet alıcılara araştırma ekibince geliştirilen çalışanlar, ayaktan hizmet alanlar, yatarak hizmet alanlar olmak üzere iki ayrı anket uygulanıp 500 sağlık çalışanı ve 500 hizmet alıcıları olup toplam 1000 kişiye ulaşmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
the quality of treatment services in Afghanistan is low, many patients prefer treatment abroad, the treatment of these patients is covered by them. at least 5,000 patients every year, goes to the country of Pakistan, İndia, Turkey etc,. this situation causes both the loss of the national wealth of Afghanistan from the country and the many difficulties of the patients. The aim of this study was to evaluate the opinions and satisfaction of health service providers and beneficiaries in the capital city of Kabul Afghanistan on the quality of tertiary health services offered in the country. the capital of Afghanistan kabul have The 16 Education and Research Hospital in kabul Afghanistan. The largest of them is the education and research hospital of the republic wazir akbar khan education and research hospital and Jumhuriyet education and research hospital, Health professionals working in these institutions and service recipients aged 18 and over who have agreed to take part in the study for a week and have been recruited by the research team, have two separate questionnaires including inpatients and 500 health workers and 500 service recipients. aims to reach thos persons.