İnsan kaynakları yönetim uygulamalarının finansal performans üzerindeki etkisi: Bir banka örneği
On financial performance of human resources management practices: Example of bank
  1. Tez No: 591939
  2. Yazar: LEVENT TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsan Kaynakları Yönetiminin temel amacı, insan kaynaklarının örgütün temel hedeflerini gerçekleştirme yolunda etkin biçimde organize edilmesidir. Firmaların temel hedefi ise faaliyetlerini sürdürebilmek için kar elde etmektir. Bu çalışmamızda da, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının, finansal performans üzerindeki etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. İnsan kaynakları yönetim uygulamaları ve finansal performansa ilişkin oran analizi kullanılarak elde edilen veriler, tablo ve grafikler yardımıyla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; insan kaynakları yönetim uygulamaları ile finansal performans arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of human resources management is to be organized of the human resources organization effectively fort he way which will perform the essential targets of the organisation. However, the main objective of firms is to obtain profit to continue their facilities. In this study, the effect of human resources applications on financial performance has been researched. Data which was obtained by using ratio analysis related to financial performance and human resources management applications compared by using charts, pie charts and diagrams. As a result, the conclusion which has been reached is a meaningfulrelation between management applicationss and financial performance.