Bauhaus ekolünün ikinci dünya savaşında, savaş propaganda afişlerine etkisi
The effect of Bauhaus school on the propaganda posters in the second world war
- Tez No: 591978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SÜREYYA KOÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
19. yüzyılın sonları 20. yüzyılın başlarında, sanayi devriminin getirdiği köklü yenilikler sonucunda; kültür, sanat, eğitim alanlarında birtakım hareketlenmeler meydana gelmiştir. Üretim sistemlerinin hiyerarşik bir yapı göstermesiyle, geleneksel üretim biçiminden kapitalist üretim biçimine geçişte el sanatları değerini yitirmiştir. Kapitalist üretim araçları mümkün olduğu kadar işçinin emeğini emebilecek faktör haline gelmektedir. Aynı zamanda kapitalist sistem toplumun parçalanmasına ve kolektif yapının bozulmasına sebebiyet vermiştir. Bu nedenler sonucunda birtakım tartışmalar meydana gelmiştir. Tartışmaların başlandığı ülke İngiltere olup daha sonrasında Almanya odaklı çözümler aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The end of the 19th century at the beginning of the 20th century, as a result of the radical innovations brought by the industrial revolution; There have been some movements in the fields of culture, art and education. With the hierarchical structure of production systems, handicrafts lost their value in the transition from traditional production to capitalist production. Capitalist production tools become the factor that can absorb the labor of the worker as much as possible. At the same time, the capitalist system has caused the disintegration of society and the destruction of the collective structure. As a result of these reasons, a number of discussions took place. The discussions started in the UK and Germany-based solutions were sought.