Sovereign wealth funds in the context of subordinate financialisation: The Turkey Wealth Fund in a comparative perspective
Tabi finansallaşma bağlamında ulusal varlık fonları: Karşılaştırmalı bir perspektifte Türkiye Varlık Fonu
  1. Tez No: 592190
  2. Yazar: ALİ MERT İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İşletme, Economics, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Devlet sahipliğinde yönetilen yatırım kuruluşları olarak Ulusal Varlık Fonları (UVF) şüphesiz ki günümüz küresel finansın önemli aktörlerdir. Son birkaç on yıllık dönemde, sadece dünya çapındaki mevcut UVF'lerin sayısı önemli ölçüde artmakla kalmamış, aynı zamanda UVF'lerin idaresi altındaki varlıkların toplam değeri kayda değer düzeylere ulaşmıştır. Bundan dolayıdır ki özellikle 2000'li yılların ortasından itibaren bu kuruluşları anlamlandırmak gayesiyle bilim insanları tarafından yürütülen çalışmaların çoğalması şaşırtıcı değildir. Fakat ortaya konan eserlerin büyük çoğunluğu, ana akım yaklaşımların belli başlı eksikliklerini taşıdıkları ölçüde hakiki bir açıklayıcı çerçeve geliştirmekte yetersiz kalmaktadır. Bu bağlamda, bu tez, eleştirel uluslararası siyasal iktisat anlayışından yararlanarak UVF çalışmalarında ana akım çalışmaların eksiklerini aşmayı hedeflemektedir. Bilhassa gelişmekte olan ve yükselen kapitalist ekonomilerde UVF'lerin ortaya çıkışını ve yaygınlaşmasını açıklamakta, Türkiye Varlık Fonu'nun (TVF) karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Bunu yaparken, tez, UVF'lerin günümüz dünyasındaki öneminin ve bu kurumların varoluş sebeplerinin yalnızca modern kapitalizmde hiyerarşik bir biçimde örgütlenmiş dünya pazarının karmaşık dinamikleri ve bahsi geçen ülkelerdeki finansallaşmanın tabi mahiyeti bağlamında manalı bir içimde anlaşılabileceğini öne sürmektedir. Bu bakımdan, tez dünyanın değişik bölgelerinde tesis edilmiş UVF'ler arasındaki farklılıklarının ve benzerliklerinin tahkik edilmesi amacıyla bu kurumların kapitalist gelişmedeki tarihsel özgüllükleri ve temel teşkil eden toplumsal ilişkiler ile ilgilenmektedir. Bunun yanı sıra, çalışma TVF'yi yakından inceleyerek, bu kurumun Türkiye'de finansallaşmanın ve neoliberal dönüşümün siyasal iktisadı içindeki yerini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
As state-owned investment institutions, sovereign wealth funds (SWFs) are important actors in today's global finance. In the last few decades, not only the total number of SWFs around the world increased dramatically, but also the total value of assets under management of SWFs reached considerable levels. Therefore, it is not surprising that there has been a proliferation of studies undertaken by scholars with a quest to make sense of these institutions, especially since the mid-2000s. The great majority of these works, however, fall short of developing a genuine explanatory framework to the extent that they carry certain shortcomings of the mainstream scholarship. In this respect, this thesis aims to overcome these drawbacks in studying SWFs by drawing insights from the critical international political economy tradition. It accounts for the emergence and spread of SWFs in the developing and emerging capitalist economies particularly, and provides a comparative analysis of the Turkey Wealth Fund (TWF). The thesis argues that the raison d'etre of SWFs and their significance could only be understood meaningfully in the context of complex dynamics of the hierarchically-organised world market in contemporary capitalism, and subordinate character of financialisation in these countries. In this regard, it concerns the underlying social relations and historical specificity of SWFs in capitalist development to investigate the similarities and varieties among them in the different parts of the world. The thesis also put the TWF under close scrutiny to discuss its place in the political economy of neoliberal transformation and financialisation in Turkey.