Geopolitical significance of Suakin on Anglo-Turkish rivalry during the 19th century
19. yüzyıl Osmanlı-İngiliz rekabetinde Sevakin'in jeopolitik önemi
- Tez No: 592296
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Sevakin'in Kızıldeniz siyasetindeki jeopolitik öneminin 19. yüzyıl Osmanlı-İngiliz rekabeti üzerinden açıklanabileceğini savunmaktadır. Sevakin'in stratejik bir bölge olarak nitelendirilmesi onun ticari, idari ve bazen askeri bir merkez olmasından ileri gelmektedir. Kızıldeniz civarının kontrol edilebilmesi için elde tutulması gerekli olan Sevakin, 16. yüzyılda Osmanlı lehine sonuçlanan Osmanlı-Portekiz mücadelesine sahne olmuştur. 19. yüzyılda ise İngiltere'nin Afrika'ya yönelik yayılmacı bir politika izlemesi Osmanlı Devleti ile mücadeleye girişmesine sebep olmuştur. Mısır ve Sudan'ın yanı sıra Hindistan ile Akdeniz arasındaki denizyolunu da kontrol etmek isteyen İngiltere, Sevakin'i sömürgelerine dahil etmek istemiştir. Osmanlı Devleti ise bölgedeki varlığını sürdürebilmek ve özellikle Hicaz'ın savunmasını sağlayabilmek için Sevakin'i elinde tutabilmek için büyük mücadele vermiştir. 19. yüzyıl boyunca, Sevakin sadece bu iki büyük gücün değil, aynı zamanda bölgede etkinlik kurmak isteyen yerel güçlerin de odağında olması onun jeopolitik açıdan önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that the geopolitical significance of Suakin in the Red Sea in the 19th century can be explained through the Anglo-Turkish rivalry. The fact that Suakin is being considered as a strategic region stems from its location as an economic, administrative and a military center. Suakin, which needs to be retained to have control of the Red Sea surroundings, witnessed the Ottoman-Portuguese struggle, which ended in favor of the Ottomans. In the 19th century, the fact that Britain pursued an expansionist policy toward Africa caused it to clash against the Ottoman Empire. Britain, which intended to capture the maritime line that is between India and the Mediterranean, along with Egypt and Sudan, wanted to include Suakin in its colonies. The Ottoman Empire, in turn, struggled for the controlling of Suakin both for the maintenance of its presence in the region and the defense of the Hejaz. The fact that Suakin was the focal point of not only the two great powers but also the local powers intending to have an influence in the region throughout the 19th century demonstrates its geopolitical significance.