Serebral paralizili çocukların annelerinde bel ağrısı ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of Low Back Pain and Quality of Life in Mothers of Children with Cerebral Palsy
  1. Tez No: 592384
  2. Yazar: DUYGU KAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Serebral Paralizili (SP) çocukların fonksiyonel düzeyleri ile annelerinin bel ağrısı düzeyleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesiydi. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmanın çalışma grubuna, 40 SP'li çocuk (yaş ortalaması: 6,75±2,66 yıl) ve onların anneleri (yaş ortalaması: 36,125±4,75 yıl) dahil edildi. Kontrol grubu,sağlıklı çocuğa sahip 40 anneden (yaş ortalaması: 38,2±5,26 yıl) oluştu. Çalışma ve kontrol grubundaki annelerde bel ağrısı, özür düzeyi, yaşam kalitesi, hareket korkusu ve depresyon değerlendirilirken, SP'li çocukların fonksiyonel düzeyleri değerlendirildi. Çalışma ve kontrol grubu arasındaki farkları incelemek için Mann Whitney U testi kullanıldı. Değerlendirilen parametreler arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile incelendi. Bulgular: Çalışma grubunda yer alan annelerin %75'inde (n=30) ve kontrol grubunda yer alan annelerin %42,50'sinde (n=17) bel ağrısı vardı. Çalışma ve kontrol grubundaki annelerin ağrı, özür, yaşam kalitesi ve depresyon değerlendirmeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the relation between the functional levels of children with cerebral palsy (CP) and the back pain and quality of life of their mothers. Materials and Methods: The study group of this research was consisted of 40 children with CP (mean age: 6.75±2.66 years) and their mothers (mean age: 36.125±4.75 years). Control group was consisted of 40 mothers (mean age: 38.2±5.26 years) who had healthy children. While, low back pain, level of disability, quality of life, kinesophobia, and depression were evaluated in mothers, functional levels of children with CP were evaluated. Mann Whitney U test was used to investigate the differences between study and control group. The relation between the evaluated parameters were examined by Spearman correlation analysis. Results: 75% (n=30) of the mothers in the study group, and 42.50% (n=17) of the mothers in the control group had low back pain. While, there was a statistically significant difference in the pain, disability, quality of life and depression levels of the mothers in the study and control group (p0.05).