Farklı ambalaj materyallerinin keçi sütünden üretilen probiyotik dondurmaların kalitesi üzerine etkisi
Effect of different packaging materials on quality properties of probiotic ice creams produced from goat milk
- Tez No: 592481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KESENKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada keçi sütü kullanılarak üretilen dondurma miksleri 2 kısıma ayrılmıştır. Birinci kısıma Lactobacillus acidophilus + Bifidobacterium bifidum + Streptococcus thermophilus kültürleri içeren fermente süt ve ikinci kısıma ise Lactobacillus acidophilus + Bifidobacterium bifidum + Propionibacterium spp. (Propionibacterium freudenreichii ssp. freudenreichii ve Propionibacterium freudenreichii ssp. shermanii) kültür kombinasyonlu fermente sütler eklenerek probiyotik dondurmalar üretilmiştir. Üretilen 2 kültür kombinasyonlu dondurma örnekleri cam, polipropilen ve polietilen tereftalat ambalajlarda -20 oC'de 90 gün depolanmıştır. Probiyotik dondurma mikslerine depolamanın 1. gününde fizikokimyasal analizler yapılırken dondurma örneklerine depolamanında 1., 15., 30., 60. ve 90. gününde fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the produced goat milk ice cream mixes were diveded into two parts. The first part inclueded fermented milk cointaining Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus cultures. The second part inclueded fermented milk cointaining Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Propionibacterium spp. (Propionibacterium freudenreichii ssp. freudenreichii ve Propionibacterium freudenreichii ssp. shermanii). The probiotic ice cream was produced by adding this culture combinations. The probiotic ice cream samples in glass, polipropilen, polietilen tereftalat packaging were stored at -20 °C for 90 days. Physicochemical analyzes of the probiotic ice cream mixes were carried out on the first day of storage while physicochemical, microbiological, sensory analysis of probiotic ice cream samples were carried out on the 1st, 15th, 30th, 60th, 90th days of storage.