Türkiye'deki çalışma sürelerinin mutluluğa ve gelire etkisi ve dünya ülkeleri ile karşılaştırılması
Study effect of duration income and happiness and comparison with world countries in turkey
  1. Tez No: 592650
  2. Yazar: BAHAR KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ÜSTÜN GEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada çalışma süreleri, mutluluk ve gelirin iktisadi ilişkileri incelenmiştir. Çalışma sürelerinin mutluluğa ve gelire etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. İktisatta gelirin yanı sıra son dönemlerde refah da önemli bir yer kaplamaktadır. Bu yüzden mutluluğa sebep olan gelir ve gelire bağlı olarak ne kadar kendine boş zaman ayırdıkları incelenmiştir. Çalışmada gelirin mutluluğa etkisi olduğu kesin olarak ortaya çıkmıştır. Kişinin tükettiği zaman kendini mutlu hissediyor mu ? Kişi boş zamanında gelir kazanmadığı bir zaman dilimi ama tükettiği zaman önemlidir. Gelir mutluluk için gerek koşul ama yeter koşul değil. Bu kavramlar ikinci bölümde ikili ikili incelenerek arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde de veriler incelemiş, Türkiye'nin diğer ülkeler arasındaki yeri saptanmış ve dünya ülkeleri ile karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, working time, economic relations of happiness and income were examined. It was investigated whether the duration of the study had an effect on happiness and income. In addition to income, welfare has also occupied an important place in the economy. Therefore, how much free time is spent depending on income and income which causes happiness has been examined. In the study, it was revealed that income has an effect on happiness. Does one feel happy when one consumes it? A time period when a person does not earn income in his spare time, but when he consumes it is important. No need for income happiness but not enough condition. In the second chapter, the relationship between these concepts is explained. In the last section, the data is examined, Turkey's position among other countries were determined and were compared with the other countries.