Yusuf Ağa Kütüphanesindeki 17. ve 18. yüzyıl deri ciltleri
17th and 18th century bookbinding in the Yusuf Aga Library
- Tez No: 592767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi'nde bulunan 17. ve 18. yüzyıllara tarihlenen cilt örnekleri; malzeme, teknik, form, süsleme ve kompozisyon özellikleri ele alınarak incelenmiştir. Katalogda 53 cilt örneğinin gözlem fişi bulunmaktadır, bu ciltlerin 26'sı 17. yüzyıla 27'si 18. yüzyıla tarihlenir. İncelenen eserler deri malzemeden yapıldığı için kapaklar üzerine uygulanan tekniklerde deri üstünde görülen; soğuk baskı, alttan ayırma, yekşah, zilbahar, mülevven ve mülemma teknikleridir. Ciltlerdeki şemse süslemelerinde ağırlıklı olarak bitkisel bezemeler kullanılmıştır. Bitkisel bezemenin dışında geometrik süslemeye sahip örneklerde vardır. Bitkisel süslemede; kıvrım dallar, yapraklar, hatai tarzı çiçekler, gonca güller, natüralist çiçekler, rumi, palmet ve lotus motifleri görülür. Bu ögelerin dışında doğadan stilize edilmiş bulut motifi de sık kullanılmıştır. Süsleme programı bitkisel ve geometrik olarak sınıflandırılmış, bitkisel süsleme kendi içinde dört başlıkta incelenmiştir. Şemse düzenlemeleri diğer kütüphanelerde bulunan farklı yüzyıllara ait eserlerle karşılaştırılmıştır. Kapak kompozisyonları altı grupta sınıflandırılmıştır. Elde ettiğimiz veriler sonuç kısmında belirtilmişti
Özet (Çeviri)
In this study, skin samples dated to 17th and 18th centuries found in Konya Yusuf Aga Library; material, technique, form, ornamentation and composition properties were examined. The catalog contains 53 binding samples, 26 of which are dated to the 17th century and 27 to the 18th century. Since the works examined are made of leather material, the techniques applied on the covers are seen on the skin; cold press, bottom separation, yekşah, zilbahar, mülevven and mülemma techniques. Şemse on the book covers is decorated with plants. There are examples of geometric decoration outside the plant decoration. In plant decoration; twigs, leaves, hatai-style flowers, bud roses, naturalistic flowers, rumi, palmette and lotus motifs. In addition, nature-stylized cloud motif is also used frequently. The decoration program was classified as vegetative and geometric, and the plant decoration was examined in four titles. Şemse arrangements are compared with works of different centuries found in other libraries. The cover compositions were classified into six groups. The data we obtained are stated in the conclusion.