Modelden bağımsız alternatif bir dağıtılabilir oynaklık ölçütü
An alternative measure of model independent idiosyncratic volatility
  1. Tez No: 592847
  2. Yazar: LATİFE SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Borsada hisse senetlerine veya hisse senedi portföylerine yatırım yapan yatırımcılar stabil bir getiri seviyesi yakalamayabilmektedirler. Yatırımcıların finansal varlıklarından bekledikleri getirileri ellerinde tuttukları varlıkların oynaklığına bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu nedenle menkul kıymetlerin oynaklığının ölçülebilmesi ve bu ölçümlerin hassasiyeti yatırım kararlarını etkileyen önemli faktörlerdir. Literatürde oynaklık ölçümü için bir çok farklı model bulunmaktadır. Bu nedenle bir menkul kıymet için farklı oynaklık ölçüm yaklaşımlarından farklı oynaklık değerleri elde edilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı herhangi bir varlık fiyatlama modeline ve varyans ayrıştırma sürecinde önceden kullanılmış kısıtlayıcı olabilecek varsayımlara dayanmayan, modelden bağımsız bir şekilde sistematik olmayan oynaklığı hesaplayabilmektir. Ayrıca bu tez çalışmasında global seviyede sistematik olmayan oynaklığın hem global hem de ülke düzeyinde durağan olup olmadığı test edilmiştir. Test sonuçları, uzun dönemde sistematik olmayan oynaklığın global endeks ve ayrıca örneklemdeki birçok ülke endeksi için durağan olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Investors making investments in stocks or stock portfolios in equity markets may not earn a stable return. The returns that investors expect from their financial assets vary depending on the volatility of these assets. For that reason, the measurability of the volatility of securities and the accuracy of these measures are important factors that affect the investment decisions. There are many different models for volatility measurement in the literature. Therefore, for a given security different volatility values can be obtained from different volatility measurement approaches. The volatility of a stock can give many different values. The aim of this study is to calculate idiosyncratic volatility independently, without relying on any asset-pricing model and on restrictive assumptions made before in variance decomposition. In addition, whether idiosyncratic volatility both at the global and country levels are stable or not over time is tested. Finally, the results of the tests showed that volatility is stable for the global index and for most of the country indexes in the sample in the long run.