Liderlik tarzları ve örgütsel adalet ilişkisinin incelenmesi ve bankacılık sektöründe uygulama: İş Bankası örneği
Examining the relationship between leadership styles and organizational justice and the application in the banking sector the case of Türkiye iş Bankasi
- Tez No: 592864
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT İRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Adalet kavramı, toplumsal hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle çalışma hayatında örgütsel adaletin önemi ve süreci daha da dikkat çekmektedir. Çalışanların örgüte yaptıkları katkıların karşılığı olarak örgütten alacakları pay onların örgüte olan bakış açılarını olumlu veya olumsuz bir biçimde etkileyecektir. Adaletli bir örgütte çalışanlar yöneticilerinin davranışlarını adil, ahlaki ve akılcı olarak değerlendirmektedir. Firmalar hiyerarşik sosyal gruplar olduklarından, liderler ve yöneticiler için çalışanların bağlılık duygularını artırmak önemli bir görevdir. Bunu yapmanın bir yolu, liderin örgüt içi adaleti sağlamasıdır. Liderlik yaklaşımlarının çeşitliliğinin olması çalışanların örgütsel adalet algılarını da farklılaştırabilecektir. Bu tez çalışmasının amacı, çalışanların, örgütsel adaleti, farklı liderlik tarzlarında nasıl algıladıklarını ortaya koymaktır. Çalışma, bankacılık sektöründe bir alan araştırmasından oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, Konya merkez (Karatay, Meram ve Selçuklu) ilçelerinde İş Bankası A.Ş. görev yapan yaklaşık 175 personel içerisinde 109 personelle gönüllük esasına göre anket çalışası yapılmış ve 101 katılımcının anketi değerlendirilmeye alınarak analiz yapılmıştır. Araştırmanın veri analizleri SPSS 23.0 bilgisayar programı ile parametrik testler uygulanarak yapılmıştır. Parametrik testler sonucunda, örgütsel adalet ve liderliğin anlamlılıkları test edilmiş ve liderlik tarzına göre çalışanların örgütsel adalet algılarındaki anlamlıkların değiştiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of justice emerges in all areas of the social life. Especially, the importance and process of organizational justice draw more attention in working life. Employees' receive shares from the organizationin return for employees contributions to the organization will influence positive or negative their viewpoint to organization. Those who work in a justice organization appreciate behaviors of their executives as fair, ethic and rational. Since companies are hierarchial social groups, it is an important duty for leaders and administrators to enhance the loyalty of their employees. Interorganizational justice secured by a leader is a way of achieving this goal. The variety of leadership approaches ends up with an inevitable result in which the organizational justice perception will leave different impressions on employees. The objective of this thesis study is to introduce by making a fieldwork, how the organizational justice among employees is perceived by different leadership styles in banking sector. The scope of the research, the survey was conducted on the basis of volunteering with approximately 109 İŞ Bankası A.Ş. personnel with in 175 İŞ bankası A.Ş. personnel in Konya central towns (Karatay, Meram and Selçuklu). 101 participants' surveys were evaluated and analysed. Data analysisof resource performed by applying parameter tests with SPSS 23.0 computer program. As a consequence of parametric tests, significances of organizational justice and leadership tested. Significances in employees' perceptions of organizational justice have changed according leadership style.