Alkol alma seviyeleri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkilerin istatistik analizi
  1. Tez No: 59294
  2. Yazar: NURAN ACUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAUF NİŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
59 ÖZET Alkolizm tüm dünya ülkelerinde var olan ve göz aidi edilmeyecek bir sorundur. Alkol araştırmaları, alkol kötüye kullanımı ve alkolizmin nedenleri, tedavisi ve önlenmesi ile ilgili konuların anlaşılmasında yardımcı olmaktadır. Alkol, belirgin zararlara yol açabilmesine karşın, bir çok insanın bu kadar olumsuz fizik, psikolojik ve sosyal sonuçlan olan bu maddeyi, neden yüksek miktarlarda kullandıkları sorulması gereken temel sorudur. Çalışmamızda, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM Polikliniğinde tedavi amacıyla yatan 50, ayakta tedavi olan 30, Balıklı Rum Hastanesi ANATOLİA Kliniğinde tedavi amacıyla yatan 30 alkolik hasta, Adsız Alkolikler derneğine üye 13 kişi ve sosyal içici 50 kişi üzerinde araştırma yaptık. Deneklerimizi dört gruba ayırarak, çeşitli karşılaştırmalar yaptık. İnceleyebildiğiniz vakaların istatistiksel değerlendirme sonuçları, alkolizmle ilgili kişilik ve sösyö-ekonomik çevre faktörlerini doğrular niteliktedir. Tedavi olanlarla, sosyal içicilerin alkol alma seviyeleri ve kişilik özellikleri arasında önemli bir fark bulunmuştur. Farklı tedavi yöntemleri uygulanan hastaların alkol alma seviyeleri birbirinden farklı olmasına karşın, kişilikleri arasında fark bulunamamıştır. Amatem ve Anatolia'da yatarak tedavi olan hastaların alkol alma seviyeleri arasında fark olmamasına rağmen, sadece kişilik yapılarım ölçmeye çalıştığımız, MMPI testinden almış olduktan puanlar arasında fark bulunmuştur. Farklı ayakta tedavi ünitelerindeki hastaların, alkol alma seviyeleri arasında fark varken, kişilik yapılarının aynı olduğu belirlenmiştir. Ele almış olduğumuz gruplardaki deneklerin, alkol alma seviyeleri kişilik yapılan arasındaki ilişkiler, birbirinden farklı bulunmamıştır. Tedavi olan kişilerin, alkol alma seviyeleri, sosyo-demografik özelliklerinden sadece cinsiyetle İlişkili bulunmuştur. Cochran testinin kullanılmasıyla, kişilik testinde, tedavi olan kişilerin doğru cevap verme olasılıklarının aynı olmadığı beklenmiştir.Tedavi olan kişilerin, kişilik testine vermiş olduktan cevapların, tutarlı olmadığı güvenilirlik katsayısıyla gösterilmiştir. Alkoliklere özgü kişilik yapılan söz konusudur. Fakat, alkoliklerin sahip olduktan belli kişilik yapılan alkol almaya ve bağımlı olmaya mı itiyor, yoksa kişi alkol bağımlısı olduktan sonra bu tür kişilik yapılan daha belirgin olarak mı kendini gösteriyor? Her iki durumun da birbirini etkilediği bir gerçektir. Alkolik kişileri, zaten var olan kişilik yapılan içinde yaşadıktan sosyo-kültürel çevreleri, bunlara ek olarak iş-aile v.b.ortamında yaşadıktan ve üstesinden gelemedikleri problemleri alkole sığınmaya ve ona bağımlı olmaya itmektedir. Kanımızca60 alkolizm ve alkoliklerin kişilik yapılan karşılıklı olarak böyle bir etkileşim içindedir. Çalışmamızda elde edilen sonuçlan desteklemek için, dana geniş kitlelerle benzer araştırmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY Alcoholism is a worldwide problem that can no longer be ignore&The researches about alcohol help us to understand the matters related to misuse of alcohol and the causes, the treatment and the prevention of alcoholism. Although it causes to evident damages, why so many people use this substance that has so many negative physiological, psychological and social results in excess amount are the basic Justin that should be asked. In our study, we made researches on alcoholic patients who were laid up for medical treatment and 30 patients getting ambulatory treatment in the Bakırköy Psychiatry and Neurology Hospital's AMATEM (Abuser Research and Rehabilitation ) Polyclinic, on 30 patients laid up for medical cure in the Balıklı Greek Hospital's ANATOLIA Clinic, on 13 members of ALCOHOLICS ANONYMOUS Society and on 50 persons who were social drinkers. By classifying our subjects in 4 categories, we have made some comparisons. The statistical appraisal results of the cases that we could examine are in a nature confirming the personal and social economic external factors concerning the alcoholism. It has been found an important difference between the levels of using alcohol and the personal characteristics -of social drinkers and patients treated medically. In site of the difference between the alcohol usage levels of patients having different treatment methods, it could not be found a difference among their personalities. Although there was no difference between the alcohol usage levels of patients laid up for treatment in AMATEM and ANATOLIA, it has been found a difference between their scores of MMPI 4 and 2. Scale's scores, in which we have tried to survey their personality structures. While the alcohol usage levels of patients getting ambulatory treatment were different, it was determined that their personality structures were the same. The relationships between the alcohol usage levels of the subjects in the categories we have studied and their personality structures did not show any difference from each other. It has been found that the alcohol usage levels of patients were related to just one of their social- demographic characteristics :sexuality. By the application of the Cochran Test, it has been determined that, the probabilities of patient to give reliable answers in the personality test were not the same. The invalidity of the patients' answers to the personality test has been demonstrated by the reliability coefficient that we have found. Alcoholics have their own personality characteristics. However there is a dilemma whether these personality characteristics of alcoholics are the reasons for alcoholism and dependency on alcohol or the patient shows these kinds of62 Alcoholics have their own personality characteristics. However there is a dilemma whether these personality characteristics of alcoholics are the reasons for alcoholism and dependency on alcohol or the patient shows these kinds of characteristics after he became addicted to alcohol. In feet, the reality is that both of the situations effect each other. The alcoholic people become dependent on alcohol both because of their existing personality characteristics and the social- cultural environment they live in, including their problems they have been faced in their family and work environment and have been unsuccessful to solve. The results we have gained from our studies support that alcoholism and alcoholic people's personality characteristics are mutually influenced like this. In order to support the results obtained from our studies, the same kinds of research have to be done with a larger scale of sample.