Kadın hastalıklarından ameliyat olacak hastalara preoperatif dönemde yapılan tanıtıcı eğitimin kaygı üzerindeki etkisinin incelenmesi
An examintion of the impact of the pre-operative introductory training on the patients who are going to have gynaecological surgery
- Tez No: 412516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, kadın hastalıklarından ameliyat olacak hastalara preoperatif dönemde yapılan tanıtıcı eğitimin kaygı üzerine etkisinin incelemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Örneklem grubunu kadın- doğum kliniğinde ameliyat olacak hastalardan vaka seçim kriterlerine uyan 30'u kontrol ve 30'u deney grubu olmak üzere 60 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Tanıtıcı Eğitim Broşürü ve Durumluluk – Süreklilik Kaygı ölçeği (STAI) kullanıldı. Çalışmaya katılan tüm hastalar ameliyattan önceki gün/gece araştırmacı tarafından servis ortamında ziyaret edilerek, araştırma hakkında bilgi verildi, sonra anket ve ölçekler uygulandı. Deney grubundaki hastalara ziyaret sırasında ayrıca tanıtıcı eğitim yapıldı ve eğitim sonunda hazırlanmış olan eğitim broşürü verildi. Her iki gruptaki hastalar ameliyathanede araştırmacı tarafından karşılandı ve ameliyathane salonuna alınmadan hemen önce Durumluluk Kaygı Ölçeği (STAI) tekrar uygulandı. Veriler, bilgisayar ortamında tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra Kolmogorov- Smirnov testi, Student t testi, Simple paired t testi, Mann-Whitney U testi, Ki-Kare testi, Continuity Correction (Yates) test ve Fisher-Exact testleri ile değerlendirildi. Kontrol grubu hastalarının servis ortamındaki durumluluk kaygı ölçeği toplam puan ortalaması 36.63±4.93; ameliyathane ortamında 44,7 ± 5,26 bulundu. Deney grubu hastaların ise serviste ortamında durumluluk kaygı ölçeği toplam puan ortalaması 39,69 ±5.08; ameliyathane ortamında ise 43,7 ± 5,03 puan olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was carried out experimentally in order to examine the impact of the preoperative introductory training on anxiety levels in patients who are going to have gynecological surgery. The sample group consisted of a total of 60 patients who were to be operated in the gynecology clinic. Thirty of these patients met the case selection criteria and 30 of them were in the trial group. The Patient Information Form, Introductory Training Brochure and State Trait Anxiety Inventory (STAI) were used in data collection. The researcher visited and informed all the patients who participated in the study about the surgery on the day/night before the surgery and collected the data. Introductory training was also conducted for the patients in the trial group and training brochures were handed out to the patients at the end of the training. Patients in both groups were accepted by the researcher in the operating room and State Trait Anxiety Inventory (STAI) was applied once more. The data was computerized via Kolmogorov- Smirnov test, Student t test, Simple paired t test, Mann-Whitney U test, Chi-Square test, Continuity Correction (Yates) test and Fisher-Exact in addition to statistical methods. State Trait Anxiety Inventory (STAI) mean score of the control group patients was found to be 36.63±4.93 in the department and 44,7 ± 5.26 in the operating room. On the other hand, the State Trait Anxiety Inventory (STAI) mean score of the trail group patients was found to be 39.69 ±5.08 in the department and 43.7 ± 5.03 in the operation room.