Anestezik maddelere maruz kalan ameliyathane çalışanlarında single cell gel electrophoresis assay (comet assay) tekniği ile kromozom kırıklarının tespiti
- Tez No: 59300
- Danışmanlar: DR. NURTEN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Anestezik gaz atıklarına manız kalan kişilerde görülen mutajen/karsinojen yan etkileri ortaya koyabilmek amacıyla yapılan çalışmalar geçmişte olduğu kadar günümüzde de gündemi işgal etmektedir. Bu konuda geliştirilen tekniklerin bir sonucu olarak günümüzde periferik lenfosit bozukluklarının ortaya konması kromozom analizlerinin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu amaçla biz de ameliyathane çalışanlarında SCGE tekniği ile lenfosit bozulmalarını araştırdık. Çalışmamızda ameliyathanede çalışan doktor, anestezi teknisyeni ve uyandırma odası hemşirelerinden periferik venöz kan örnekleri alındı. Normal, strech ve comet lenfositlerin sayılarına bakarak anesteziklere maruz kalma süresinin ve sigara içiminin etkileri araştırıldı Anestezik maddelere maruz kalan ameliyathane çalışanlarını karşılaştırdığımızda, uyandırma odası hemşirelerinin doktor ve anestezi teknisyenlerinden daha fazla etkilendiğini ; sigaranın da bu etkileşimde önemli rol oynamadığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Today, it is still a great concern that exposure to waste anaesthetic gases results mutagenic and carcinogenic effects. It's claimed that peripheral lymphocyte disorders conceptually are the markers of chromosomal defects which can be established by chromosomal analysis. In order to find out such a result we investigated peripheral lymphocyte disorders by SCGE technique in operating room personnel. In our investigation peripheral venous blood were taken from operating room personnel (anaesthesiologists, nurse anaesthetists, recovery room nurses). It was searched a correlation between, peripheral normal, strech and comet lymphocytes, and smoking habits and the duration of exposure to waste anaesthetic gases. We found out that recovery room nurses were affected more than the anaesthesiologists and the nurse anaesthesists. Smoking habits didn't significant effects on this situation. 43