Kripto paraların finansal hizmetlerdeki yeri, önemi ve etkileri; Bir uygulama portföy örneği
The role and importance of cyrpyocurrency in financial services and impacts on financial systems: Cyrptocurrency portfolio example
  1. Tez No: 593090
  2. Yazar: FİGEN BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ VURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan bu araştırmada paranın geçmişten günümüze geçirdiği değişim, Kripto Paraların ilk olarak ortaya çıkış şekli, hayatımıza dahil oluş süreci, kullanıcılara sağladığı avantajlar ve dezavantajlar ele alınmıştır. Yine popülerliği artarak hayatımızda yer sahibi olan kripto paraların finansal sisteme olan etkilerine değinilmiştir. Blockhain adı ile sıklıkla duyduğumuz kripto para madenciliği ve madencilerine de bu çalışmada yer verilmiştir. Uygulama örneği olarak ise bir kullanıcının olası bir kripto para borsasınında oluşturacağı portföyde, tahmini portföy getirisi hesaplanmıştır. Bu çalışma ile hayatımıza tarih olarak hayatlarımıza yeni dahil olmuş olan kripto paraların gelecekte özellikle sağladığı avatantajlar bakımından adlarını daha sık duyacağımız, şu an ki konumundan daha fazla bir yere sahip olacağı da anlatılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the change of the money from the past to today, how appearance of cyrptocurrency, the process of inclusion in our lives, the advantages and disadvantages provided to the users were discussed. The impacts of the crypto currencies on financial systems, which has an increasing popularity, has been mentioned. Cryptocurrency mining and miners, which we often hear as Blockhain, are also included in this study. In example, the portfolio profit is calculated in the portfolio which created by a user on a possible crypto currency exchange.In this study, it is aimed to explain that in the future, we will hear the names of cryptocurrencies, which have recently been included in our lives, which will provide more place than the current position.