Rezerv opsiyon mekanizması
Reserve option mechanism
  1. Tez No: 593092
  2. Yazar: SİNA DERİN TUNCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE ONARAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Finansal piyasalar küreselleşip birbirlerine entegre olmaya başladıkça, sıcak para daha dinamik bir yapıya dönüşmüş ve kâr elde etme amacıyla girdikleri ekonomik sistemleri daha kırılgan hale getirmişlerdir. Bu durum, Merkez Bankaları açısından para politikası araçlarının seçiminin ve kullanımının önemli hale gelmesine neden olmuştur. 2008 küresel krizinden sonra tek başına fiyat istikrarına odaklanılmış bir para politikasının finansal sistemde biriken riskleri ortadan kaldıramadığı düşüncesi yaygınlık kazanmıştır. 2008 küresel krizi merkez bankacılığının paradigmasının değişmesine yol açmış ve para politikası araçlarında radikal değişiklikler yapmak zorunda kaldılar. Finansal istikrar hedefi çerçevesinde TCMB bir dizi önlem almıştır. Geçmişte finansal piyasalara geleneksel para politikası araçlarıyla müdahale edilirken son dönemde bu uygulamalar çeşitlenmiş finansal piyasalarda yaşanan volatiliteye karşılık olarak farklı bir para politikası bileşenini uygulamaya koymuştur. Küresel krizden çıkış sürecinde zorunlu karşılık oranlarını daha etkin kullanmaya başlayan Merkez Bankası, dolaylı sermaye akımlarının finansal istikrarı olumsuz etkilemesinin önüne geçebilmek adına Rezerv Opsiyon Mekanizması uygulamaya koymuştur. Bu yeni para politikası aracının, TCMB'nin brüt döviz rezervlerini güçlendirmesi ve bankaların likidite yönetimlerine esneklik tanıması beklenmektedir. Bu çalışmada Merkez Bankalarının fonksiyonları tarihsel perspektiften incelendikten sonra, para politikası uygulamaları ve sonuçları ortaya koyulacaktır. Araştırmanın amacı Rezerv Opsiyon Mekanizmasının finansal istikrar üzerindeki olumlu katkılarını ölçmektir.
Özet (Çeviri)
As the financial markets began to become global and integrated, capital flows became more dynamic and made the economic systems which they entered much more fragile. This situation has led Central Banks to give importance to selection and use of monetary policy instruments. After the 2008 global crisis, the idea that a monetary policy which just focused on price stability could not eliminate the risks accumulated in the financial system. Global crisis has led central banks into a change in the paradigm and had to make radical changes in monetary policy instruments. Within the framework of the financial stability target, CBRT has taken a number of measures. The main objective of this study is to examine the impact of the use of Reserve Option Mechanism on financial stability with related variables, which was introduced as a monetary policy tool to ensure financial stability in 2010. In the past, when the financial markets were intervened with traditional monetary policy tools, these practices were diversified and new monetary policy instruments were introduced in response to the volatility experienced in financial markets. CBRT has started to use Required Reserve Ratios more effectively in the period of exiting from the global crisis. In the last period, CBRT decided to limit the negative effects of excessive volatility on the financial stability, strengthening the CBRT's gross foreign exchange reserves and provide more flexibility in liquidity management for banks. In this study, after examining the functions of Central Banks from the historical perspective, the results of monetary policy applications will be revealed. The aim of the study was to measure the positive contribution of the Reserve Option Mechanism on financial stability.