Sosyal dışlanma örneği olarak Abdallar; Isparta Göktaş köyü örneği
Abdals as example of social sciences; Isparta Göktaş village example
- Tez No: 593152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Sosyal dışlanma kavramı ilk olarak 1960'lı yıllarda Fransa'da sosyal ve siyasi aktörler tarafından yoksulluklardan dışlanmışlık olarak bahsedilmiştir. Ekonomik büyümeden yeterli düzeyde faydalanamayanların ve ileri derecedeki yaşlıların, sorunlu ailelerin, madde bağımlılarının, suçluların, sosyal olmayan bireylerin dışlanmış olduğunu söyleyen 1974 yılında Fransa'da Sosyal İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Rene Lenoir olmuştur. 1980'li yıllarda kavram eşitsizlik ve yoksulluk olgularıyla açıklanmaya çalışılırken 1990'lı yıllarda Avrupa Birliği literatürüne girmiştir. Hilary Silver sosyal dışlanma kavramının her yere çekilebilecek elastik bir kavram olduğunu belirterek farklı siyasi amaçlar içinde kullanılmaya müsait bir kavram olduğuna dikkat çekmiştir. Çalışmanın amacı küreselleşme süreciyle birlikte bir taraftan ekonomik, sosyal ve siyasal etkenler diğer taraftan da alt kültür söylemleriyle zorlanan ötekileştirme veya kimliksel vurgularla zedelenmeye çalışılan sosyal dokumuz içerisinde yer alan Türk Milleti'nin ulusal dokusunun değerli bir parçası ve kültürel zenginliği olan Abdal etnik kökene sahip vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik veriler ışığında Isparta Göktaş Köyü Örneğinde sosyal dışlanma kavramının hangi boyutlarıyla karşılaştıkları ve sosyal yaşam gerçeklerinin bilimsel olarak belirlenmesidir. Çalışmanın yöntemi alan araştırmasıdır. Alan araştırması yöntemi ve anket tekniğiyle veri toplanmış, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu, medeni hali, sosyal güvence durumu, yaşam standartları, dışlanma olgusuyla hangi boyutlarda karşılaştığı gibi bulgular elde edilmiştir. Bulgular neticesinde Göktaş Köyündeki Abdal kökenli vatandaşlarımızın Bektaşi geleneğinden gelmelerine rağmen son yıllarda Sünni geleneklere göre ibadet ettikleri ve bunu gönüllü olarak kendi istekleriyle yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Abdalların en önemli mesleği olan çalgıcılık mesleğinin de artık çok az yapıldığı tespit edilmiştir. Daha önce köyden göç edip memleket özlemi ve uyum sağlayamama gerekçeleriyle geri gelmelerinden ve köyden göç etmeyi düşünmemelerinden dolayı gönüllü bir sosyal dışlanmışlık yaşadıkları da görülmüştür. Farklı bir etnik veya dini gruba mensup bireyleri dışladıkları görülürken gelir seviyesi daha yüksek veya daha az bireyleri ise sosyal içerilmeye kabul etmektedirler. Ayrıca araştırmaya katılan bireyler, salt çoğunlukla hiçbir zaman devletin kendilerini dışlamadığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The concept of social exclusion was first mentioned by social and political actors in France as exclusion from poverty in the 1960s. It was Rene Lenoir, Minister of State for Social Affairs in France in 1974, who stated that those who could not benefit sufficiently from economic growth and the elderly, problematic families, drug addicts, criminals and non-social individuals were excluded. In the 1980s, while trying to explain the concept of inequality and poverty, it entered the European Union literature in the 1990s. Hilary Silver pointed out that the concept of social exclusion is an elastic concept that can be attracted everywhere and it is a concept that can be used for different political purposes. The aim of the study is to provide the social, cultural and cultural richness of the Abdal ethnic citizens, who are a valuable part of the national fabric of the Turkish Nation and the cultural richness of the Turkish nation. and in the light of economic data, the dimensions of social exclusion and the realities of social life in the Isparta Göktaş Village. The method of the study is field research. Data were collected by field research method and questionnaire technique, and findings such as gender, age, educational status, income status, marital status, social security status, living standards, and the extent to which they faced exclusion were obtained. As a result of the findings, it is concluded that although the citizens of Abdal origin in Göktaş Village come from the Bektashi tradition, they have worshiped in accordance with Sunni traditions in recent years and voluntarily did so. It has been found that the most important profession of the Abdals is that the instrument profession is very little. It was also observed that they had voluntary social exclusion because they had previously migrated from the village and came back because of their longing for the country and not being able to adapt and did not intend to migrate from the village. While they seem to exclude individuals from a different ethnic or religious group, they accept higher or fewer individuals for social inclusion. In addition, the individuals who participated in the study stated that the state never excludes themselves by absolute majority.