Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde istatistik dersi alan öğrencilerin profilinin ve başarılarını etkileyen etmenlerin incelenmesi
Research of the profile and the factors affecting the success of the students taking statistics course at Kahramanmaraş Sütçü İmam University
- Tez No: 593538
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma ile yükseköğretimin hedefleri doğrultusunda önemli bir yere sahip olan istatistik dersi alan öğrenci profillerini inceleyerek istatistik ders başarısını etkileyen etmenleri ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırma betimsel bir çalışma olup ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı bahar dönemi ile 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı güz dönemi Avşar, Bahçelievler ve Karacasu Yerleşkelerinde lisans ve ön lisans programlarında öğrenim gören ve öğrenim gördükleri bölümlerinde istatistik dersi alan tüm öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ise bu evren üzerinden küme örnekleme ve basit olasılıklı örnekleme yöntemleri kullanılarak seçilen 841 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında İstatistik ders başarılarını etkileyen etmenleri ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 14 soruluk anket formu kullanılmıştır. Bu anketin yanı sıra üniversite öğrenci işleri veri tabanından elde edilen veriler araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Veri analizinde frekans ve yüzde dağılımları, ki-kare bağımsızlık testi, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the profiles of students taking statistics courses which have an important place in line with the objectives of higher education and to reveal the factors affecting the success of statistics courses. This is a descriptive study and it was carried out in relational survey model. The population of the research consists of all the students who took statistics course studying in undergraduate and associate degree programs in Avşar, Bahçelievler and Karacasu Campuses in Kahramanmaraş Sütçü İmam University in the spring term of 2017-2018 academic year and in the fall term of 2018-2019 academic year. The research sample consists of 841 students selected through cluster sampling and simple probability sampling methods. In order to measure the factors affecting the success of statistics course, a 14-question questionnaire prepared by the researcher was used to collect the research data. In addition to this questionnaire, data obtained from the university student affairs database were included in the research. The data obtained in the study were analyzed by SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 package program. Frequency and percentage distributions, chi-square independence test, correlation and multiple regression analyzes were used in the data analysis.