Vergi aflarının vergi uyumu üzerindeki etkisi: İstanbul ili örneği
The effect of tax amnesties on tax compliance: The case of istanbul province
- Tez No: 593558
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TOLGA SARUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde devletlerin artan görevleri, kamu gelirine olan ihtiyacın da artmasına neden olmuştur. Kamu gelirleri içerisinde vergilerin payının yüksek olması, vergi uygulamalarına başvurulmasını gerekli hale getirmiştir. Ülkemizde ilave finansman ihtiyacı vergi aflarıyla karşılanmaktadır. Bu yönüyle vergi aflarına sık sık başvurulur hale gelmiştir. Ancak ülkemizde ortalama iki yılda bir yürürlüğe giren vergi afları, mükelleflerin vergi uyumunun azalmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, vergi aflarının vergi uyumu üzerinde etkisinin olup olmadığı incelenmektedir. Çalışma kapsamında, mükelleflerin vergi aflarına ilişkin görüşleri ve tutumları belirlenmiş, demografik özellikleri ile vergi aflarına ilişkin bakış açılarında istatistiksel olarak fark olup olmadığı tespit edilmiş ve vergi aflarının vergi uyumu üzerinde meydana getirdiği etki ölçümlenmiştir. Bu etkilerin ölçümlenebilmesi için İstanbul ili baz alınarak 469 mükellef ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket sonucunda elde edilen veriler, SPSS 21.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeğin güvenirliliği için Cronbach Alfa, geçerliliğinin ölçümlenmesi amacıyla Açıklayıcı Faktör Analizi ile test edilmiştir. Mükelleflerin demografik özellikleri ile faktörler arasında istatistiksel fark olup olmadığını test etmek amacıyla Mann-Whitney U testi ile Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Vergi aflarının vergi uyumu üzerinde etkisinin olup olmadığını tespit edebilmek için Korelasyon Analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sık sık yürürlüğe giren vergi aflarının mükelleflerin vergi uyum düzeylerini düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing duties of states have led to an increase in the need for public revenue. The high share of taxes in public revenues made it necessary to apply tax applications. The need for additional financing in our country is met with tax amnesty. In this respect, tax amnesties are frequently applied. However, the tax amnesties that came into force every two years in our country caused the tax compliance of taxpayers to decrease. This study examines whether tax amnesty has an impact on tax compliance. The opinions and attitudes of taxpayers regarding tax amnesties were determined, it was determined whether there was a statistical difference in the demographic characteristics and perspectives of the tax amnesties and the effect of tax amnesty on tax compliance was measured. The scope of work, the opinions and attitudes of taxpayers regarding tax amnesties were determined, it was determined whether there was a statistical difference in the demographic characteristics and perspectives of the tax amnesties and the effect of tax amnesty on tax compliance was measured. In order to measure these effects, a survey was conducted with 469 taxpayers based on Istanbul. The data obtained from the survey were analyzed using SPSS 21.0 package program. For the reliability of the scale used in the study, Cronbach's alpha was tested with Explanatory Factor Analysis in order to measure its validity. Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test were used to test whether there was a statistical difference between the demographic characteristics of the taxpayers and the factors. Correlation Analysis was performed in order to determine whether tax amnesty has an effect on tax compliance. As a result of the analyzes, it has been found that tax amnesties, which come into force frequently, reduce the tax compliance levels of taxpayers.