Şalgam suyunun kalitesi üzerine üretim parametrelerinin etkisi
  1. Tez No: 593628
  2. Yazar: BERİVAN GÜNIŞIĞI YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET PAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu tezde geleneksel yöntemle şalgam suyu üretimi sırasında kara havuç oranı (%25 ve %35), başlangıç laktik asit bakteri sayısı (4 log kob/mL ve 7 log kob/mL) ve sıcaklık (20 ve 25 ℃) değişkenlerinin ferrmantasyona etkileri incelenmiştir. I. fermantasyon boyunca her gün; II. fermantasyon boyunca 2 günde bir toplam asit, pH ölçülmüş, laktik asit bakteri sayısı, toplam mezofil aerob bakteri sayısı ve toplam maya sayısı incelenmiştir. Ayrıca, fermantasyonu tamamlanmış şalgam suyunda kuru madde, sodyum klorür, fenolik madde, antioksidan aktivite tayinleri gerçekleştirilmiş, duyusal ve istatistiksel analizler yapılmıştır. I. fermantasyon başlangıcında laktik asit bakteri sayısı 6.81 log kob/g; toplam mezofil aerob bakteri sayısı 6.79 log kob/g ve toplam maya sayısı 6.76 log kob/g iken 3 günlük fermantasyon sonunda laktik asit bakteri sayısı 7.61 log kob/g; toplam mezofil aerob bakteri sayısı 7.45 log kob/g ve toplam maya sayısı 7.41 log kob/g olarak belirlenmiştir. Fermantasyon boyunca toplam asit miktarı artarken; pH değerinin azaldığı görülmüştür. Fermantasyon sonunda toplam asit miktarı (laktik asit cinsinden) 8.27 g/kg olarak bulunmuştur. Fermantasyon sonunda pH 3.55 olarak belirlenmiştir. II. fermantasyon sonunda toplam asit miktarı 8.79-12.6 g/L, ve pH 3.29-3.60 aralığında değişmiştir. En yüksek laktik asit bakterisi, toplam mezofil aerob bakteri ve toplam maya sayısı, başlangıç laktik asit bakterisi sayısı 7 log kob/mL olan %35 kara havuç oranında 25 °C sıcaklıkta gerçekleştirilen fermantasyon sonucu elde edilen şalgam suyu örneğinde sırasıyla 7.82, 7.78 ve 7.80 log kob/mL olarak saptanmıştır. En düşük laktik asit bakterisi, toplam mezofil aerob bakteri ve toplam maya sayısı ise başlangıç laktik asit bakterisi sayısı 4 log kob/mL olan %25 kara havuç oranında 20 °C sıcaklıkta gerçekleştirilen fermantasyon sonucu elde edilen şalgam suyu örneğinde sırasıyla 6.51, 6.72 ve 6.92 log kob/mL olarak belirlenmiştir. Başlangıç laktik asit bakteri sayısı, kara havuç oranı ve fermantasyon sıcaklığı arttırıldığında fermantasyon süresinin kısaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of black carrot ratio (25% and 35%), initial number of lactic acid bacteria (4 log cfu/mL and 7 log cfu/mL) and temperature (20 and 25 °C) variables on the shalgam fermentation are investigated during traditional shalgam production process. During I. fermentation each day and during II. fermentation every second days total acid amount was determined, pH, lactic acid bacteria number, total mesophil aerob bacteia number and total yeast number were determined. Additionally, dry mass, sodium chloride, phenolic content and antioxidant capacity were determined using samples from the end of production. Statistical evaluations were performed. Sensory analysis were done at the end of production. While at the initial of I. fermentation lactic acid bacteria number, total mesophil aerob bacteria number and total yeast number were 6.81 log cfu/g, 6.79 log cfu/g and 6.76 log cfu/g respectively. At the end of 3 days of fermentation lactic acid bacteria, total mesophil aerob bacteria number and total yeast number were determined to be 7.61 log cfu/g, 7.45 log cfu/g and 7.41 log cfu/g respectively. While acidity was increased during fermentation, pH value was decreased correspondingly. Total acidity was found as 8.27 g/kg (lactic acid equivalence) at the end of fermentation. The pH value was determined as 3.55. At the end of II. fermentation total acidity and pH values ranged between 8.79-12.6 g/L and 3.29-3.60 respectively. The highest numbers of lactic acid bacteria, total mesophil aerob bacteria and total yeast were determined as 7.82, 7.78 and 7.80 log cfu/mL for the end product shalgam sample of 7 log cfu/mL initial lactic acid bacteria, 35% black carrot initial ratio and 25 °C temperature fermentation conditions. The lowest lactic acid bacteria, total mesophil aerob bacteria and total yeast numbers were obtained for the end product shalgam sample with fermentation conditions as 4 log cfu/mL initial lactic acid bacteria, 25% black carrot intitial ratio and 20 °C temperature. Determined lactic acid bacteria, total mesophil aerob bacteria and total yeast numbers were as 6.51, 6.72 and 6.92 log cfu/mL respectively. Increasing the initial lactic acid bacteria, black carrot ratio and fermentation temperature lead to shortening of fermentation time.