Kruvaziyer limanlarında sabit yapıların kalite sorunları açısından değerlendirilmesi: İzmir Alsancak ve Bodrum örnekleri
Evaluation of the quality problems of the fixed structures in the cruise port: examples from İzmir Alsancak and Bodrum
- Tez No: 593691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE FULYA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Deniz turizminin en önemli yapı taşlarından birisini oluşturan kruvaziyer turizmine olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Kruvaziyer turizmine olan bu ilgi ile doğru orantılı olarak kruvaziyer limanlarının işlevselliğinde ve kullanıcı kapasitesinde de artış görülmektedir. Kruvaziyer tur şirketleri, destinasyonlarına aldıkları liman kentlerinin tercih edilmesinde öncelikle, turistlerin ilgisini çekebilecek doğal güzelliklere, tarihi ve kültürel zenginliklere, inanç merkezlerine sahip olmasına bakmaktadırlar. Bunun dışında kruvaziyer gemilerin yanaşacağı liman yapılarının çevresel ve fiziksel özellikleri de bir limanın tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Kruvaziyer limanlarının tercih edilmesi, limanın konumuna, rıhtım boyutuna, limanın derinliğine, güvenliğine, yolcuların ihtiyaçlarını karşılayabilmesine vb. gibi özelliklere göre değişmektedir. Bu özellikler kapsamında da en iyi limanlar büyük kruvaziyer gemilerinin destinasyonlarına girmektedir. Bu nedenle kruvaziyer turizmi bir ülkenin turizminin gelişmesinde büyük paya sahiptir. Bu çalışma kapsamında, kruvaziyer limanlarında sabit yapıların ve liman özelliklerinin kullanıcı gereksinimleri ve beklentileri yönünde oluşan yapı kalitesi kullanım süreci değerlendirmesi yoluyla, İzmir Alsancak Limanı ve Bodrum Yolcu İskelesi üzerinden örneklendirilmiştir. Söz konusu limanlarda yapılan incelemelerde daha çok kullanıcı gereksinimleri açısından yolcu salonları, otoparklar, sosyal mekan gereksinimleri, estetik ve teknik gereksinimler, hareket kısıtlılığı olan yolculara dair gereksinimler üzerine durulmuş olup bu konular üzerinde yapı kalitesi irdelenmiştir. Bu bağlamda, tez çalışmasında, dünya standartlarında kruvaziyer limanı özellikleri taşıyan liman binalarının hazırlanmasına yönelik olarak, Türkiye pazarında bir ölçütler grubu oluşturulması yoluyla, kalite gelişimine olanak sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Interest in cruise tourism, one of the most important fundamentals of marine tourism is on the rise. Parallel to the interest in cruise tourism, functionality and user capacity of cruise ports also increase. Cruise tour operators consider natural beauties, historic and cultural wealth and presence of religious locations in preferring port cities as destinations. Additionally, environmental and physical features of the port structures for the cruise ships to berth are among important factors in preference of a port. Preferring a cruise port depends on attributes such as the port location, length of the pier, port depth, safety and whether it can meet the needs of the passengers, etc. Ports that are best in these features become a destination for large cruise ships. Therefore, cruise tourism has a large share in development of tourism in a country. Within this study, structure quality of fixed structures in a cruise port and port features established in line with user needs and expectations have been sampled through İzmir Alsancak Port and Bodrum Passenger Pier using evaluation of usage process. In the evaluation made in these ports, emphasis is on passenger halls, parking lots, social area needs, aesthetic and technical requirements and needs of passengers with limited mobility with respect to user needs and structure quality has been analyzed based on these items. With this context, the thesis work, aims to provide opportunities the development of quality through in a set of criteria establish criteria for Turkey market towards preparation of port buildings bearing world standards in cruise ports.